
31 marca wydanie "Dziennika Gazety Prawnej" informuje o projekcie nowelizacji, który zapewnia fiskusowi dodatkowe narzędzia do egzekwowania należności. Przedawnienie zobowiązania nie będzie chronić podatników, ale jedynie przy największych zobowiązaniach.
Nowe narzędzia dla fiskusa
"Nadchodzące zmiany w ordynacji podatkowej przyniosą korzyści głównie fiskusowi i sądom" – czytamy w "DGP". Projekt nowelizacji zakłada uchylenie art. 44 par. 2 Kodeksu karnego skarbowego. Pozwoli to, aby sąd powszechny nadal mógł ukarać podatnika za przestępstwo skarbowe, mimo przedawnienia w egzekucji zaległości, ale jedynie przy najcięższych przestępstwach karnoskarbowych.
Co jeszcze? "DGP" zwraca uwagę, że Urzędy Skarbowe będą mogły umarzać podatek już przed terminem jego płatności. Do tej pory jest to możliwe po terminie, gdy zobowiązanie stanie się zaległością finansową.
Ma wzrosnąć także możliwość spłaty zaległości podatnika przez osoby trzecie, z 1 tys. do 5 tys. zł. To znaczący wzrost, bo po przekroczeniu tego limitu zobowiązanie może być opłacone wyłącznie przez podatnika lub członka jego najbliższej rodziny.
Zobacz także
Zmiany podatkowe w 2025 roku
Od 1 stycznia 2025 r. weszło już kilka istotnych zmian dla podatników. Jedną z nich jest obowiązek raportowania JPK CIT, czyli obowiązek prowadzenia elektronicznych ksiąg rachunkowych. Ma to zwiększyć efektywność kontroli podatkowych, zapewniając skarbówce dostęp do ksiąg rachunkowych. Dotyczy m.in. podatników, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim odpowiednio roku podatkowym albo roku obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro.
Z kolei przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej, podatkiem liniowym oraz na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, mogą rozliczyć podatek PIT metodą kasową.
Inne zmiany dotyczą wzrostu płacy minimalnej, za którą wzrosną także składki w ZUS. Co ustala również kwotę wolną od zajęcia komorniczego.