Zaskakujące wnioski. Wielu Polaków uważa, że pracuje poniżej swoich kwalifikacji

Patrycja Wszeborowska
Według najnowszych badań Instytutu Badań Strukturalnych aż jedna trzecia polskich pracowników uważa, że jest przeedukowana i wykonuje pracę poniżej swoich kwalifikacji. Takie odczucia mają zwłaszcza ludzie do 30 roku życia.
Wielu Polaków, zwłaszcza młodych, jest przekonanych, że mogłoby pracować na obecnym stanowisku nawet mając niższe wykształcenie niż to, które mają. Canva.com

Praca poniżej swoich kwalifikacji

Nie jest to tylko subiektywna ocena, lecz również obiektywne pomiary, jak wskazuje w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Marta Palczyńska, autorka badań. Ludzie są przekonani, że mogliby wykonywać posiadaną dziś pracę nawet, jeśli nie mieliby obecnego wykształcenia.

– Wśród ludzi młodych przeedukowanie dotyka częściej osób ugodowych, którym łatwiej się zgodzić na niższe stanowisko i zarobki. Na pewno też osoby przeedukowane mają mniejszą satysfakcję z wykonywanej pracy – wyjaśnia ekonomistka. 

Jak zauważają eksperci od rekrutacji, z powodu epidemii koronawirusa zjawisko przekwalifikowania tylko się pogłębi. Wynika to z faktu, że z Polskiego rynku odpłynęło kilka tysięcy pracowników ze wschodu, więc przy odmrażaniu gospodarki będzie wysokie zapotrzebowanie na zajmowanych przez nich do tej pory stanowiskach.

Polski rynek pracy

Sytuacja na polskim rynku pracy przedstawia się w tym momencie gorzej niż po pierwszym miesiącu kryzysu z 2008 roku. Źródło utrzymania straciło w kwietniu niemal pięć razy więcej osób niż wtedy. W kwietniu 2020 z rejestru ZUS zniknęło aż 165,5 tys. osób, za które przedsiębiorcy przestali płacić składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe.


Jak wskazują eksperci, skala zwolnień wywołanych epidemią Covid-19 jest prawie pięciokrotnie większa niż po kryzysie z 2008 roku. W pierwszej kolejności źródło utrzymania straciły osoby zatrudnione na kontraktach cywilnoprawnych i samozatrudnieni.