Stopy procentowe ścięte prawie do zera. Decyzja kompletnie zaszokowała ekonomistów

Katarzyna Florencka
Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o kolejnej, trzeciej już w tym roku drastycznej obniżce stóp procentowych. Tym razem główna stopa procentowa spadła do 0,1 proc. Eksperci nie przebierają w słowach: wprost mówią o "absurdalnej decyzji", która może zaszkodzić gospodarce.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe po raz trzeci w tym roku, tym razem praktycznie do zera. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Podczas czwartkowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę referencyjną do poziomu 0,1 proc. Jest to już kolejna w ostatnim czasie drastyczna obniżka: przypomnijmy, że na poprzednim posiedzeniu, 8 kwietnia, RPP obniżyła główną stopę procentową w Polsce do najniższego wówczas w historii poziomu 0,5 pkt. proc.

RPP tłumaczy, że kolejne obniżki ograniczają ryzyko spadku inflacji poniżej celu inflacyjnego – wczorajsza decyzja spotkała się jednak z ogromną falą krytyki.

"Dziwna decyzja"

Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, ostrzega przed destabilizacją systemu finansowego.


– Niski koszt pieniądza ma spowodować m.in. wzrost zainteresowania kredytem zarówno po stronie firm, jak i gospodarstw domowych. Tymczasem gospodarstwa domowe z całą siłą "włączyły" tryb oszczędzania, na co wskazuje raportowany przez banki spadek popytu na kredyty konsumpcyjne i hipoteczne, firmy zaś widząc brak popytu na ich towary i usługi, także nie chcą się zadłużać – tłumaczy w komentarzu cytowanym przez serwis Business Insider.

Równocześnie Kurtek dodaje, że "sektor bankowy, już przed kryzysem istotnie obciążony, z jeszcze większą ostrożnością musi analizować komu i na jakich warunkach może pożyczać pieniądze".

Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, po ogłoszeniu obniżki wprost stwierdził, że jest to "bardzo dziwna decyzja". W słowach nie przebierał również Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

– Z trudem przyszłoby mi poszukać tak absurdalnej decyzji banku centralnego jak dzisiejsza obniżka stóp procentowych przez RPP. Nie znajduję ani jednego merytorycznego argumentu na poparcie tej decyzji. Jest natomiast sporo argumentów przemawiających za tym, że dzięki takiej polityce monetarnej NBP doprowadzi do kryzysu w sektorze bankowym – skomentował Jankowiak na portalu LinkedIn.

Polacy nie biorą kredytów

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, mimo niższych stóp procentowych Polacy coraz sceptyczniej podchodzą do kwestii pożyczek.

Jak wynika z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej, Polacy niechętnie zaciągają nowe kredyty gotówkowe. W porównaniu do marca 2019 r. w adekwatnym okresie bieżącego roku o ponad połowę spadła liczba przyznanych kart kredytowychoraz o niemal jedną trzecią liczba udzielonych kredytów gotówkowych.