logo
RPP utrzymała stopę referencyjną na tym samym poziomie. Fot. Zbyszek Kaczmarek/Reporter/East News
Reklama.

Dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie zaskoczyła nikogo. Eksperci wskazują, że obniżka stóp procentowych może nastąpić dopiero po wyborach prezydenckich.

Kiedy obniżona zostanie stopa referencyjna?

Gdy przeglądamy analizy i prognozy na ten rok, powtarza się jeden wątek – stopy procentowe mogą spaść dopiero w drugiej połowie bieżącego roku. Czyli po wyborach prezydenckich.

"Choć inflacja pozostaje wysoko, to po części wynika to z czynników bazowych i projekcje inflacyjne pokazują umiarkowany spadek w kierunku celu. Projekcje wciąż wskazują, że szczyt inflacji powinien mieć miejsce na koniec I kwartału 2025 roku, więc już niedługo potencjalnie pojawi się podstawa do rozważania obniżek. Jeśli najnowsze projekcje to potwierdzą, spadek inflacji w kolejnych miesiącach mógłby otworzyć drzwi do luzowania polityki monetarnej" – wyjaśnia nam Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB.

Według ostatnich danych inflacyjnych za styczeń, wzrost tego wskaźnika wynosi 5,3 proc. rok do roku, a inflacja bazowa spadła do 4,0 proc.

Na świecie mamy sporo niepewność geopolityczną, a w kraju martwimy się o ceny energii i o to, kto będzie nową głową państwa. Michał Stajniak uważa jednak, że RPP czeka na okres stabilizacji.

"Prezes NBP, prof. Adam Glapiński, wielokrotnie podkreślał, że chce uniknąć zaangażowania w polityczne rozgrywki, co sugeruje, że obniżki mogą zostać przesunięte na okres po wyborach. W takim scenariuszu pierwszym realnym terminem na obniżki byłby czerwiec" – podkreśla analityk. 

Czytaj także: