1400 zł miesięcznie. Oto co trzeba zrobić, żeby dostać dodatek solidarnościowy

Leszek Sadkowski
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom pandemii. Znamy szczegóły na jego temat.
Dodatek solidarnościowy będzie świadczeniem przyznawanym maksymalnie na 3 miesiące. Fot. Michał Grocholski / Agencja Gazeta

Tylko na 3 miesiące

Projekt ustawy stanowi realizację zapowiedzi Dudy, dotyczącej konieczności wprowadzenia – w związku z epidemią spowodowaną rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 – dodatku solidarnościowego oraz podwyższenia kwoty zasiłku dla bezrobotnych - podaje Kancelaria Prezydenta RP.

"Projektowana regulacja określa warunki nabywania prawa, wysokość, tryb przyznawania oraz zasady wypłacania i finansowania dodatku solidarnościowego" - ogłoszono.

Dodatek solidarnościowy będzie świadczeniem przyznawanym maksymalnie na 3 miesiące, w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 31 sierpnia 2020 r., a jego wysokość wynosić będzie 1400 zł miesięcznie.


Przysługiwał będzie osobom, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę, i z którymi umowa o pracę została, po dniu 31 marca 2020 r., rozwiązana przez pracodawcę albo uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta.

"Warunkiem uzyskania prawa do dodatku solidarnościowego jest posiadanie okresu podlegania w 2020 r. ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 90 dni" – czytamy.

Dane do wniosku

Podano też, że wniosek o dodatek solidarnościowy zawierać ma podstawowe dane osoby uprawnionej, dane pracodawcy, z którym była zawarta umowa o pracę, oświadczenie osoby uprawnionej o spełnieniu warunków, o których mowa w projektowanej regulacji, wskazanie rachunku płatniczego osoby uprawnionej prowadzonego w kraju lub wydanego w kraju instrumentu płatniczego oraz podpis osoby uprawnionej.

W przypadku wypłaty zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium wypłaconego przez urząd pracy, osoba uprawniona w oświadczeniu będzie zobligowana podać ich wysokość.

Jak podawaliśmy w maju w INNPoland.pl, socjalne obietnice Dudy dotyczyły też podwyżki zasiłku dla bezrobotnych do 1300 złotych i wprowadzenie tzw. dodatku solidarnościowego w wysokości 1200 złotych na trzy miesiące dla tracących pracę w wyniku pandemii.