Specjalista od długu publicznego został głównym ekonomistą Banku Światowego. To nie przypadek

Patrycja Wszeborowska
Głównym ekonomistą Banku Światowego została specjalistka od długu publicznego, Carmen Reinhart. Jej powołanie ogłoszono w samym środku pandemii. Nieprzypadkowo.
Gdy głównym ekonomistą Banku Światowego zostaje specjalistka od długu publicznego, może to oznaczać, że Bank przygotowuje się do fali rządowych niewypłacalności. 123rf.com

Specjalistka od długu publicznego

Carmen Reinhart jest specjalistką od kredytowania państw z problemami. To, że stanęła na czele ekonomistów Banku Światowego w dobie kryzysu zdrowotnego, jest znaczące, jak podkreśla Sebastian Stodolak w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

– Chociaż niektórzy eksperci przekonują, że dług nie jest problemem, to jednak żadnemu z nich Bank Światowy - instytucja, która razem z Międzynarodowym Funduszem Walutowym rozdaje karty w globalnej rozgrywce finansowej - nie powierzył stanowiska głównego ekonomisty – zauważa publicysta ekonomiczny.


Choć wielu ekonomistów nie neguje działań rządów polegających na kosztownym ratowaniu gospodarki przed skutkami pandemii, to zwiększanie wydatków publicznych i finansowanie ich m.in. emisją obligacji skarbowych jest bardzo ryzykownym przedsięwzięciem.

Co może w takim razie oznaczać wybór Banku Światowego? Jak wskazuje publicysta ekonomiczny, zobowiązania nagromadzone w trakcie stymulowania gospodarki najprawdopodobniej upośledzą przyszłą dynamikę jej wzrostu. To z kolei może doprowadzić do fali rządowych niewypłacalności. Wtedy Reinhart będzie jak znalazł.

– Nie dramatyzuję, ale COVID-19 jest niczym gwóźdź do trumny globalizacji. Co prawda kryzys z 2008 roku również uderzył w globalizację, podobnie jak Brexit czy wojna handlowa między USA a Chinami. Jednak COVID przenosi to na zupełnie nowy poziom – powiedziała Reinhart w majowym wywiadzie dla Bloomberga.