Nie tak źle, jak wszyscy mówią. Ten sektor będzie zatrudniać zamiast zwalniać

Marcin Długosz
Co zaskakujące, pandemia relatywnie delikatnie obeszła się z zatrudnieniem w sektorze MŚP. Firmy nie tracą optymizmu i nie tylko nie zwalniają, co wręcz zatrudniają - wynika z badania KRD "KoronaBilans MŚP".
Fot. Sektor MŚP czuje odwilż. Nie tylko nie zamierza zwalniać, ale wręcz zatrudniać
Jeszcze pod koniec kwietnia nastroje były mroczne. W badaniach wychodziło, że co czwarta firma wskazywała zmniejszenie zatrudnienia w najbliższych miesiącach jako jeden z priorytetów. A tu jest o tyle trudniej, niż w korporacjach, że nie ma zaplecza finansowego, a same relacje między pracownikiem i pracodawcą, często opartą na rodzinie czy wspólnych kręgach znajomych sprawiają, że trudniej się z kimś pożegnać. Jednak zanosi się na to, że aż tak źle nie będzie.
Adam Łącki
prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej

Częściowo wynika to oczywiście z tego, że cięcia kadrowe już się odbyły. Ale spodziewaliśmy się, że trend redukcji zatrudnienia będzie kontynuowany co najmniej w tym samym stopniu, co w pierwszej fali badania. Tymczasem wyniki naszego najnowszego sondażu wskazują, że teraz powinno być już tylko lepiej. Pomogła tarcza antykryzysowa oraz przemyślane gospodarowanie pracownikami. Nawet jeśli część osób musiała się pogodzić z obniżką wynagrodzeń lub skróceniem czasu pracy, to finalnie firmy obroniły miejsca pracy.

Firmy MŚP będą zatrudniać mimo pandemii

Wśród przebadanych na zlecenie KRD firm dominuje postawa zwiększenia zatrudnienia do 25 proc. obecnej załogi (wskazania 3/4 respondentów). Cięcia planuje 8,7 proc. badanych firm wobec aż 25,8 proc. miesiąc wcześniej.

Bezrobotni bezrobotnym nierówni

Oficjalnie - jak podaje GUS - stopa bezrobocia w kwietniu wynosiła 5,8 proc. (zarejestrowanych bezrobotnych - 965,8 tys.). Jednak wiele osób nie rejestrowało się w Urzędach Pracy - czy to dlatego, że nie dostaliby statusu bezrobotnego lub też dlatego, że po stracie pracy wzięli poszukiwania we własne ręce.


Stopa bezrobocia może być zatem znacząco wyższa. Z badania "Diagnoza+" przeprowadzonego przez UW wynika, że bez pracy w kwietniu było 1,5 mln osóbinnpol, o czym pisaliśmy w INNPoland.pl, a stopa bezrobocia to 10,3 proc. I choć nie zanosi się na powrót do sytuacji sprzed pandemii, a przynajmniej nieprędko, sektor MŚP jest na dobrej drodze prowadzącej do wyjścia z pandemii koronawirusa.

- "KoronaBilans" MŚP koncentruje się na sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, które jak pokazują wyniki naszego badania, lepiej radzą sobie w zakresie zatrudnienia. To dobra prognoza dla naszej gospodarki, bo MŚP stanowią jej siłę napędową - mówi Adam Łącki.