Sprytny wybieg banków. Choć obniżyły oprocentowanie kredytów, podniosły prowizje

Patrycja Wszeborowska
Zła wiadomość dla tych, którzy spodziewali się, że cięcie stóp procentowych prawie do zera spowoduje, że kredyty potanieją. Jak wynika z najnowszych analiz, tylko sześć na dziewięć badanych banków obniżyło ratę kredytu konsumenckiego po drastycznych obniżkach.
Większość banków obniżyła oprocentowanie kredytów, lecz w międzyczasie podniosła prowizje. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Niższe oprocentowanie, wyższe prowizje

W reakcji na trzykrotne cięcie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej banki poobniżały oprocentowania oferowanych przez siebie kredytów. Niestety większość z nich podniosło własne prowizje. W niektórych przypadkach tak mocno, że raty kredytów podrożały.

Na problem zwrócił uwagę portal BusinessInsider.com.pl, który na podstawie danych Rankomat.pl sprawdził, ile obecnie przeciętny Polak zapłaci za kredyt konsumencki w wysokości 10 tys. złotych w porównaniu do sytuacji ze stycznia br.

Wszystkie banki obniżyły oprocentowanie z wyjątkiem Santander Consumer Bank, który je podniósł z 3,99 proc. do 7,2 proc. Jednak obniżenie kosztu kredytu w większości było pozorne – banki w zamian podniosły własne prowizje, pobierane za udzielanie finansowania.


W czerwcu oprocentowanie w wielu bankach nie przewyższyło 7,2 proc. - Credit Agricole, ING Bank Śląski, BPS, Santander Bank Polska, Santander Consumer Bank czy Alior Bank. W BOŚ Banku oprocentowanie spadło nawet do 6,39 proc. Jednocześnie większość banków podniosła pobierane prowizje.

Najmocniej dodatkowa opłata skoczyła w Alior Banku z 7,5 do 15,9 proc. O dwa pkt proc. z 7,99 do 9,99 proc. wzrosła w Banku Pekao SA, a o 2,6 pkt proc. w Citi Handlowym. Pojawiły się jednak również obniżki - Santander Consumer Banku z 7,5 do 3,62 proc., BOŚ Banku z 2 do 0,5 proc., a w ING Banku Śląskim z 9,99 do 8,99 proc. Credit Agricole zupełnie zrezygnował z pobierania prowizji.

To oznacza, że raty kredytu zmalały jedynie w sześciu instytucjach, zaś w przypadku Banku Pekao SA, Santander Consumer Bank, Santander Bank Polska i BPS o mniej niż 10 zł.

Kredyty hipoteczne

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kredytów hipotecznych. Jak informowaliśmy dziś w INNPoland.pl, marże kredytowe w drugim kwartale roku raptownie wzrosły, zaś zdolność kredytowa – mimo obniżki stóp procentowych – spadła. W praktyce oznacza to, że kredyty hipoteczne z małym wkładem własnym niebawem mogą odejść w zapomnienie.