NASA ogłosiła konkurs na stworzenie księżycowej toalety. Można zdobyć niezłą kasę

Marcin Długosz
Inżynierowie, którzy chcieliby zapisać się w historii eksploracji Księżyca, mają właśnie ku temu niepowtarzalną okazję. NASA ogłosiła właśnie konkurs na stworzenie projektu... toalety dla astronautów lecących na Księżyc w 2024 roku. I całkiem nieźle zamiesza za niego zapłacić.
Zwycięzca konkursu NASA na projekt księżycowej toalety otrzyma 20 tys. dolarów. Fot. Pexels
Jak czytamy w ogłoszeniu opublikowanych przez NASA, pula nagród w konkursie wynosi 35 tys. dolarów: zwycięzca otrzyma z tej kwoty 20 tys. dolarów, a laureaci drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 10 tys. i 5 tys. dolarów.

Toaleta księżycowa

Oczywiście nie jest to najłatwiejsze zadanie. Urządzenie, którego poszukuje amerykańska agencja kosmiczna nie może w warunkach ziemskich ważyć więcej niż 15 kg. Musi jednak działać zarówno w warunkach mikrograwitacji podczas podróży na Księżyc oraz na powierzchni naszego satelity, gdzie grawitacja odpowiada ok. jednej szóstej tego, co odczuwamy na Ziemi.


Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Misja, która odbędzie się w 2024 roku w ramach programu Artemis, będzie misją mieszaną: więc toaleta musi być przystosowana zarówno do potrzeb mężczyzn, jak i kobiet. Urządzenie powinno również oszczędzać wodę i "pomagać w utrzymaniu nieskazitelnego środowiska w lądowniku, wolnego od zapachów i innych zanieczyszczeń". Dodatkowym plusem będzie, jeśli astronauta będzie mógł... wymiotować bez wkładania głowy do toalety.

Rekrutacja w NASA

jak pisaliśmy na początku roku, NASA rozpoczęła poszukiwania kandydatów do stworzenia nowej generacji astronautów.

Warunki, które trzeba spełnić, by w ogóle być wziętym pod uwagę przez agencję kosmiczną, są dość wyśrubowane. Aby dołączyć do korpusu astronautów, należy posiadać stopień magistra w naukach ścisłych, inżynierii lub matematyce.

Wymagania spełnią również kandydaci przebywający od dwóch lat na doktoracie STEM lub będący pilotami testowymi. Zadziała także posiadanie stopnia medycznego.
Wybrani kandydaci zostaną poproszeni o wypełnienie dwugodzinnego testu online. Ci, którym się uda, będą szkoleni ze spacerów kosmicznych, robotyki, systemów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pilotowania odrzutowca szkoleniowego T-38, a także umiejętności mówienia po rosyjsku. Przygotowania potrwają do 2024 roku, czyli do czasu, gdy NASA planuje odbyć misję na Księżyc.