Polacy pracują najkrócej. Będziemy mieli gorsze emerytury niż nasi sąsiedzi

Kamil Nowicki
Polacy pracują zdecydowanie krócej niż osoby z innych krajów Europy Zachodniej. To znacznie przełoży się na niższe emerytury.
Średnio Polacy są aktywni zawodowo trochę ponad 30 lat. fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta

Krócej znaczy mniej

Średnio Polacy będą aktywni 33,6 lat. Tutaj wyprzedzają nas tylko Grecy, Chorwaci i Włosi, którzy średnio przepracowują najmniej, bo 32 lata - wynika z badana na Money.pl.

Zdecydowanie dłużej od nas pracują Islandczycy, którzy są aktywni zawodowo 45,8 lat, w Szwecji są to 42 lata, a nasi sąsiedzi z zachodu średnio do emerytury muszą pracować 39,1 lat. W badaniu uwzględniono średnią przewidywaną długość aktywności zawodowej dzisiejszego 15-latka.

Przede wszystkim długość pracy odbije się mocno na wysokości przyszłej emerytury. Według statystyk Unii Europejskiej jej obywatele będą średnio pracować 36 lat. Dokładnie dla mężczyzn będzie to 38 lat, zaś dla kobiet 33 lata aktywności zawodowej. Dlatego warto pamiętać, że emerytury opłacamy w pewien sposób sobie sami.


Na ostateczną kwotę naszej przyszłej emerytury mają wpływ lata pracy. Najdłużej pracujący w Europie Islandczycy przechodzą na emeryturę w wieku 67 lat, a Szwedzi jak mają 65 lat - podaje money.pl.

Według danych z ZUS kobiety w Polsce dostają średnio emerytury o blisko 1 tys. zł niższe niż mężczyźni. Dodatkowo Polacy już nie tak jak wcześniej przechodzą od razu na zasłużoną emeryturę, zwykle pracują nawet jeszcze rok czasu.

Bez emerytury

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl nastąpił wielki wzrost osób, którym nawet nie przysługuje minimalna emerytura.

W tym momencie już 5,6 proc. polskich emerytów nie ma prawa do minimalnego świadczenia.