Uważaj na te fundusze, możesz stracić zamiast zarobić. KNF już robi tam kontrole

Patrycja Wszeborowska
Niektóre fundusze zarządzające aktywami niepublicznymi przestały wypłacać środki lub poważnie, bo nawet o 98 proc., zredukowały wypłaty. Coraz częściej występują też nieprawidłowości w zarządzaniu lub wycenie aktywów. Skuszeni takimi funduszami inwestorzy wkrótce mogą mieć poważne problemy.
KNF przeprowadza kontrole w funduszach inwestycyjnych zarządzających aktywami niepublicznymi. Pod lupą są zwłaszcza tzw. FIZ-y Fot. serwis agencyjny MondayNews

Ryzykowne fundusze

KNF już przeprowadza kontrole w wybranych podmiotach, a nowe skargi cały czas napływają. Chodzi o fundusze, które zarządzają aktywami niepublicznymi i dotyczą różnych obszarów działalności operacyjnej.

Fundusze te co najmniej 80 proc. wartości swoich aktywów lokują w rzeczy inne niż papiery wartościowe oraz instrumenty rynku pieniężnego. Najczęściej spotykaną formułą funduszu aktywów niepublicznych jest fundusz inwestycyjny zamknięty, tzw. FIZ. Eksperci zaznaczają, że aktywami są tam w większości instrumenty nienotowane na rynku regulowanym.


Obecnie na rynku mówi się, że jest kilka funduszy, które już teraz przestały wypłacać środki klientów bądź poważnie zredukowały wypłaty, nawet o 98 proc.

– Pojawiają się też przypadki nieprawidłowości w zarządzaniu lub wycenie aktywów netto funduszy. Przez to w niedługiej przyszłości sytuacja uczestników funduszy aktywów niepublicznych może się mocno skomplikować – ostrzega Krzysztof Michrowski, makler papierów wartościowych, wspólnik Kancelarii MBM Legal w rozmowie z agencją MondayNews.

– W ramach aktualnie trwających czynności kontrolnych KNF weryfikowana jest m.in. działalność wybranych FIZ AN. Na temat szczegółów dotyczących naszych kontroli nie możemy udzielić informacji z uwagi na ustawową tajemnicę zawodową – mówi agencji Jacek Barszczewski, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu KNF.

Czarna lista KNF

Inwestorzy nie zostają jednak pozostawieni sami sobie. Istnieje bowiem tzw. czarna lista, na której KNF ma obowiązek umieszczania podejrzanych podmiotów. Jednocześnie Jeżeli uczestnicy czują się poszkodowani, mogą skorzystać z przepisów art. 72a ust. 1-2 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.

Zobowiązują one depozytariusza do wytoczenia powództwa na rzecz uczestników funduszu przeciwko towarzystwu. Jest ono przygotowane z tytułu szkody spowodowanej niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązków w zakresie zarządzania funduszem i jego reprezentacji.