Wielki balon poleci w kosmos. To może być przełomowe badanie gwiazd

Kamil Nowicki
NASA wyśle do stratosfery swój teleskop. Wykorzysta do tego wielki balon. Wszystko w celu zaobserwowania narodzin gwiazdy.
NASA wyśle balonem o szerokości 150 m swój teleskop, który zbada narodziny gwiazd. NASA's Goddard Space Flight Center Conceptual Image Lab/Michael Lentz

Poznamy więcej

Do stratosfery zostanie wysłany przez NASA teleskop o nazwie ASTHROS. Posłuży on agencji badawczej do obserwacji narodzin gwiazd. Chodzi o lepsze zbadanie gazów gromadzących się przy nowo powstałym ciele niebieskim.

Sam teleskop ma zostać wyniesiony balonem na wysokość 40-50 km, czyli do stratosfery. Do jego zadań będzie należała obserwacja gwiazd, które znajdują się w galaktyce Drogi Mlecznej. Będzie też wyszukiwać wybranych rodzajów jonów azotu.

Dodatkowo urządzenie wyniesione balonem zajmie się zjawiskiem stellar feedback, czyli gwiezdnym sprzężeniem zwrotnym. Oznacza to, że gwiazdy w swoim pobliżu wpływają na powstawanie nowych gwiazd - podaje NASA.


Teleskop ASTHROS będzie posiadał antenę o długości 2,5 metra oraz różnorakie czujniki. Z kolei sama szerokość balonu wyniesie 150 metrów, aby mieć wystarczająco dużo siły, co ma pomóc unieść opisywany teleskop. Wysłanie ASTHROS planowane jest na grudzień 2023 roku. Start balonu ma obyć się na Antarktydzie.

Praca astronauty

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl NASA poszukuje nowych astronautów, których jednym z zadań będzie chodzenie po Księżycu.

Wybrani kandydaci zostaną poproszeni o wypełnienie dwugodzinnego testu online. Ci, którym się uda, będą szkoleni ze spacerów kosmicznych, robotyki, systemów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pilotowania odrzutowca szkoleniowego T-38, a także umiejętności mówienia po rosyjsku. Przygotowania potrwają do 2024 roku, czyli do czasu, gdy NASA planuje odbyć misję na Księżyc.