Jej firmy zbankrutowały, ma na koncie 21 zł. Tymczasem PiS zrobił z niej prezeskę w Azotach

Patrycja Wszeborowska
Od czerwca 2020 roku jest prezesem spółki Koltar, należącej do Grupy Azoty i dostarczającej usługi kolejowe na terenie całego kraju. Tymczasem większość spółek, którym dotychczas szefowała, zbankrutowała, a ona sama ogłosiła kilka lat temu upadłość konsumencką. Zaledwie w zeszłym roku na jej koncie oszczędnościowym widniało 21 złotych. Poznajcie Angelikę Świtalską.
Nową prezeską spółki Koltar, należącej do Grupy Azoty, została Angelika Świtalska. fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta

Życiorys Angeliki Świtalskiej

Obfitującemu w kontrowersyjne doświadczenia życiorysowi tarnowskiej radnej PiS przyjrzała się „Gazeta Wyborcza”. Angelika Świtalska w polityce działa od niedawna, bo od 2018 roku. Jednak dzięki ogromnemu oddaniu PiS (Świtalska chętnie chwali się w mediach społecznościowych zdjęciami z czołowymi politykami konserwatywnej partii) w ciągu dwóch lat awansowała na prezeskę Koltaru.

Jednak to, co przyciąga uwagę najbardziej, to jej doświadczenia zawodowe sprzed wejścia do polityki. Kobieta ma m.in. na swoim koncie upadłość konsumencką sprzed pięciu lat, podczas której sąd darował jej wszystkie zobowiązania finansowe.


Swoich sił próbowała również w biznesie. Najpierw na przełomie roku 2000 w Polskiej Grupie Kapitałowej Kredyt – firma przypominała argentyńską piramidę finansową. Prokuratura szacuje, że wyłudziła od co najmniej 1020 osób prawie 4,5 mln złotych.

Niedługo później Świtalska została wspólniczką i prezeską Rzeszowskiego Centrum Kapitałowego, które zajmowało się windykowaniem klientów firmy pożyczkowej jej byłego męża. Spółka od lat jest procesie likwidacji, jednak wniosek o jej upadłość został odrzucony, ponieważ firma nie ma nic na koncie.

Następnie kobieta trafiła do spółki Gran i jako jej prezeska oraz 99-proc. udziałowczyni wygrała prawie 7-mln przetarg na dostarczenie miejskich autobusów w Tarnowie. Dzisiejsza sytuacja firmy jest podoba, co RCK – spółka od sześciu lat jest w likwidacji i nie posiada żadnego majątku, by się zamknąć.

Co ciekawe, mimo że przez lata zarządzała setkami tysięcy złotych w różnych firmach, jej konto w roku 2019 roku nie prezentowało się imponująco. Świtalska w oświadczeniu majątkowym, które musiała złożyć jako radna miejska, zadeklarowała posiadanie 1,5 tys. złotych oraz 13 euro i 47 centów na kontach bieżących oraz 21,76 złotych na rachunku oszczędnościowym, jak sprawdziła "GW".

Kontrowersyjne nominacje PiS

To nie pierwsza nominacja PiS, która budzi wątpliwości. Nie dość, że ekipa rządzących często zatrudnia na kluczowych stanowiskach młode i niedoświadczone osoby, to zdarza się jej też obsadzać stołki prezesów osobami z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym zupełnie niezwiązanym z nowo objętym stanowiskiem.

„Dobra zmiana” dociera jednak również poza spółki z udziałem Skarbu Państwa. Ostatnio Vistula Retail Group, skupiająca marki takie jak Vistula, Wólczanka czy W. Kruk, dorobiła się nowego prezesa. Został nim Andrzej Jaworski, były poseł PiS i zaufany człowiek Tadeusza Rydzyka.

Na znajomościach w władzami PiS można zrobić zawrotną karierę, czego przykładem jest tekst z 11 lipca autorstwa Oko.Press. Jak pisał serwis, za czasów „dobrej zmiany” 84 osoby związane z obozem rządzącym za pośrednictwem 14 giełdowych spółek skarbu państwa, zarobiło łącznie 162,4 mln złotych.