Z początkiem nowego roku czekają nas poważne zmiany w zasadach L4. W życie wejdzie m.in. możliwość wykonywania pracy w trakcie zwolnienia, pod określonymi warunkami.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt ustawy o nowych regułach dotyczących przebywania na zwolnieniu lekarskim. Zmiany mają wejść od stycznia 2025 roku, a jedną z nich jest koniec zakazu pracy na L4.
Jak pracować na L4?
Obecnie w 2024 roku na zwolnieniu lekarskim nie możemy podjąć się żadnych obowiązków. Kropka. Możemy wybrać pracę zdalną, albo L4, ale nie mieszać ich ze sobą, nawet gdyby miało to sens.
Propozycja od resortu rodziny zakłada, że pod pewnymi warunkami można będzie pracować na zwolnieniu lekarskim. Dotyczy to osób, które pracują w więcej niż jednym miejscu i będzie rozpatrywane w zależności od rodzaju pracy i przyczyny zwolnienia.
Będziemy mogli złożyć lekarzowi wniosek, że chcemy wykonywać daną pracę w czasie naszego L4, przy czym najlepiej, aby dało się ją wykonywać zdalnie. Nadal będzie obowiązywać zapis o tym, że chory nie może wykonywać czynności aktywnych, które mogą wydłużyć nasz powrót do zdrowia. Za to będziemy mogli zawsze podpisywać dokumenty.
Rozwiązanie może być szczególnie przydatne dla osób, które dostają zwolnienie lekarskie z powodów uszczerbku na zdrowiu psychicznym.
Kontrola wciąż wymaga, abyśmy przebywali w domu. Jeśli w jej trakcie nie będzie ubezpieczonego na miejscu, ma to być podstawą do utraty prawa do zasiłku chorobowego – przez cały okres zwolnienia od pracy. Od takiej sytuacji będzie mogła uchronić dokumentacja tego, że nieobecność była uzasadniona.
Uzasadnieniem mogą być, na przykład względy zdrowotne, albo konieczność podjęcia czynności incydentalnych. Mowa tutaj o sytuacjach, gdy osoba przebywająca na L4 udała się do lekarza, na rehabilitację, na badania, czy do apteki lub na spacer w ramach rekonwalescencji.
Na zwolnieniu lekarskim będzie można zrobić zakupy
Oprócz tego ministerstwo wychodzi pracownikom z innymi udogodnieniami. Chory na L4 będzie mógł wykonywać incydentalne czynności. Możliwe będzie m.in. wyjście po niezbędne zakupy, czy na pocztę.
Osoba przebywająca na zwolnieniu będzie mogła też udać się na zabieg medyczny i odbyć wizytę u lekarza. To wszystko bez groźby utraty środków z ZUS.
Termin "aktywności niezgodnej z celem zwolnienia od pracy" zdefiniowano jako "wszelkie działania utrudniające lub wydłużające proces leczenia, lub rekonwalescencję". Projekt ustawy zawiera zastrzeżenie, że wspomnianą aktywnością nie będą standardowe czynności dnia codziennego.
W projekcie ustawy znalazło się także założenie dotyczące wprowadzenia jednolitej regulacji zasad i trybu wydawania orzeczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma to się przyczynić do standaryzacji postępowania orzeczniczego.
Pamiętajmy za to, że L4 na nowych przepisach nadal nie jest "przedłużeniem urlopu" iunikajmy nadużywania naszego pobytu na zwolnieniu.