INNPoland_avatar

Niezaangażowany i zmęczony jak… Polak. Tak malują obraz naszej pracy

Sebastian Luc-Lepianka

17 sierpnia 2024, 08:41 · 3 minuty czytania
Czy Polacy są zmęczeni, zestresowani i niechętni do pracy? Wedle raportu poświęconemu zapracowanym, mało z nas dobrze ocenia swoje środowisko służbowe, ale jeszcze mniej próbuje dążyć do zmiany. Jak można poprawić nasze warunki pracy?


Niezaangażowany i zmęczony jak… Polak. Tak malują obraz naszej pracy

Sebastian Luc-Lepianka
17 sierpnia 2024, 08:41 • 1 minuta czytania
Czy Polacy są zmęczeni, zestresowani i niechętni do pracy? Wedle raportu poświęconemu zapracowanym, mało z nas dobrze ocenia swoje środowisko służbowe, ale jeszcze mniej próbuje dążyć do zmiany. Jak można poprawić nasze warunki pracy?
Wedle badania, Polacy są zmęczeni i niezaangażowani w pracę. Fot. Diego Cervo/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Z raportu Gallup "State of the Global Workplace", czyli stan globalnej przestrzeni służbowej, wynikają niepokojące wnioski. Może on zmartwić pracodawców i menadżerów, ponieważ co jedynie 10 proc. ankietowanych Polaków jest zaangażowanych w pracy. Stawia to nas na 32. miejscu w europejskim rankingu zaangażowania pracowników. Jest jeden rosnący trend, który może to zmienić.


Polacy w pracy nie są zaangażowani

W ciągu ostatniego roku spadliśmy w tym rankingu o 4 pozycje. Jedynie 1 na 10 aktywnych zawodowo Polaków deklaruje zaangażowanie w pracy.

Co jeszcze wynika z badania? Sporo niepokojących sygnałów – ogólną jakość swojego życia pozytywnie oceniło tylko 36 proc. respondentów z Polski (na 31. miejscu w Europie), co trzeci Polak doświadcza codziennego stresu, 17 proc. każdego dnia odczuwa złość, a 14 proc. smutek.

– Trwały stres i brak komfortu psychicznego w miejscu pracy mogą rodzić frustrację i demotywację, a co za tym idzie – spadek produktywności i zaangażowania. Często zapominamy, że trudności w wykonaniu codziennych zadań, wyzwania związane z wypracowaniem porozumienia w zespole, ale też niedopasowane wyposażenie biurowe mogą mieć negatywny wpływ na pracownika. Stres i frustracja, wynikające z konieczności użytkowania niesprawnego lub przestarzałego sprzętu mogą spowodować obciążenie psychonerwowe. Aby uwolnić się od stresogennych czynników, wystarczy czasem wymienić stare urządzenia lub po prostu zmienić otoczenie – tłumaczy Katarzyna Oracz, chief of staff w Gleevery.

Co na to wpływa? Wedle raportu ważne są warunki pracy. W badaniu tylko 51 proc. respondentów pracujących w Polsce oceniła swoje środowisko dobrze. Co jest z nim nie tak? Wskazuje się na przestarzałe sprzęty, ale nie zapomnijmy, że czynników jest więcej – może chodzić o nadmierny hałas, złe traktowanie, niskie zarobki, kiepską organizację grafika, czy nawet przymusowy powrót ze zdalnej pracy.

Workation zyskuje popularność w Polsce

Jedynie co czwarty respondent deklaruje chęć zmiany pracodawcy. Wolimy nie ryzykować w obecnej sytuacji gospodarczej i ciężko się dziwić. Eksperci zalecają stosować trend workation, czyli pracowakacje.

– Warto jednak rozważyć mniej radykalne kroki, np. możemy pomyśleć o chwilowej zmianie otoczenia – podpowiada Katarzyna Oracz. – Trend łączenia pracy z wakacjami, czyli workation dopiero zdobywa pierwszych zwolenników nad Wisłą. Takie rozwiązanie pozwala radykalnie zmienić środowisko pracy, obniżyć stres, czy pokonać rutynę wykonywanych zadań i bardziej efektywnie odpoczywać, co ma bezpośrednie przełożenie na produktywność i zaangażowanie.

Jest on oczywiście możliwy jako forma pracy zdalnej, która potrafi poprawić wrażenia z pracy i produktywność. W pewnych wypadkach, gdy akurat pracownik nie może się wyjechać (ponieważ np. nie ma laptopa), workation może oznaczać tymczasowy tryb zdalny z domu albo wydłużony okres pracy hybrydowej.

Czytaj także: https://innpoland.pl/206870,jak-wyglada-praca-hybrydowa-ma-ona-korzysci-dla-pracownikow-i-pracodawcow