Czy Polacy są zmęczeni, zestresowani i niechętni do pracy? Wedle raportu poświęconemu zapracowanym, mało z nas dobrze ocenia swoje środowisko służbowe, ale jeszcze mniej próbuje dążyć do zmiany. Jak można poprawić nasze warunki pracy?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Z raportu Gallup "State of the Global Workplace", czyli stan globalnej przestrzeni służbowej, wynikają niepokojące wnioski. Może on zmartwić pracodawców i menadżerów, ponieważ co jedynie 10 proc. ankietowanych Polaków jest zaangażowanych w pracy. Stawia to nas na 32. miejscu w europejskim rankingu zaangażowania pracowników. Jest jeden rosnący trend, który może to zmienić.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Polacy w pracy nie są zaangażowani
W ciągu ostatniego roku spadliśmy w tym rankingu o 4 pozycje. Jedynie 1 na 10 aktywnych zawodowo Polaków deklaruje zaangażowanie w pracy.
Co jeszcze wynika z badania? Sporo niepokojących sygnałów – ogólną jakość swojego życia pozytywnie oceniło tylko 36 proc. respondentów z Polski (na 31. miejscu w Europie), co trzeci Polak doświadcza codziennego stresu, 17 proc. każdego dnia odczuwa złość, a 14 proc. smutek.
– Trwały stres i brak komfortu psychicznego w miejscu pracy mogą rodzić frustrację i demotywację, a co za tym idzie – spadek produktywności i zaangażowania. Często zapominamy, że trudności w wykonaniu codziennych zadań, wyzwania związane z wypracowaniem porozumienia w zespole, ale też niedopasowane wyposażenie biurowe mogą mieć negatywny wpływ na pracownika. Stres i frustracja, wynikające z konieczności użytkowania niesprawnego lub przestarzałego sprzętu mogą spowodować obciążenie psychonerwowe. Aby uwolnić się od stresogennych czynników, wystarczy czasem wymienić stare urządzenia lub po prostu zmienić otoczenie – tłumaczy Katarzyna Oracz, chief of staff w Gleevery.
Co na to wpływa? Wedle raportu ważne są warunki pracy. W badaniu tylko 51 proc. respondentów pracujących w Polsce oceniła swoje środowisko dobrze. Co jest z nim nie tak? Wskazuje się na przestarzałe sprzęty, ale nie zapomnijmy, że czynników jest więcej – może chodzić o nadmierny hałas, złe traktowanie, niskie zarobki, kiepską organizację grafika, czy nawet przymusowy powrót ze zdalnej pracy.
Workation zyskuje popularność w Polsce
Jedynie co czwarty respondent deklaruje chęć zmiany pracodawcy. Wolimy nie ryzykować w obecnej sytuacji gospodarczej i ciężko się dziwić. Eksperci zalecają stosować trend workation, czyli pracowakacje.
– Warto jednak rozważyć mniej radykalne kroki, np. możemy pomyśleć o chwilowej zmianie otoczenia – podpowiada Katarzyna Oracz. – Trend łączenia pracy z wakacjami, czyli workation dopiero zdobywa pierwszych zwolenników nad Wisłą. Takie rozwiązanie pozwala radykalnie zmienić środowisko pracy, obniżyć stres, czy pokonać rutynę wykonywanych zadań i bardziej efektywnie odpoczywać, co ma bezpośrednie przełożenie na produktywność i zaangażowanie.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Jest on oczywiście możliwy jako forma pracy zdalnej, która potrafi poprawić wrażenia z pracy i produktywność. W pewnych wypadkach, gdy akurat pracownik nie może się wyjechać (ponieważ np. nie ma laptopa), workation może oznaczać tymczasowy tryb zdalny z domu albo wydłużony okres pracy hybrydowej.