Wywieźli miliard euro w walizkach. Poznaliśmy nową najbogatszą rodzinę Rosji

Leszek Sadkowski
Rodzina senatora, oskarżanego o wywiezienie ponad 900 mln euro w walizkach do Francji, jest obecnie najbogatszą w Rosji. Wszystko dzięki złotu, którego ceny biją rekordy na światowych rynkach.
Rodzina Sulejmana Kerimowa została liderem rankingu najbogatszych Rosjan. 123rf.com

Lider rosyjskich bogaczy

Bo to właśnie rekordowe ceny złota wywindowały na miejsce lidera rosyjskich bogaczy rodzinę władającą koncernem wydobywczym Polyus Gold - podaje rp.pl.

Jak pisaliśmy, złoto drożeje od marca i na światowych rynkach zdrożało już o ponad 1/3, po raz pierwszy w historii przebijając 2000 dolarów za uncję. Dzięki temu rodzina Sulejmana Kerimowa stała się liderem rankingu najbogatszych Rosjan w wersji Forbes'a.

– Syn senatora Sulejmana Kerimowa 21-letni Said jest właścicielem 76,84 procent akcji Polyus Gold - największego producenta złota w Rosji i jednego z czołowych złotych koncernów świata. Koncern produkuje 2,8 miliona uncji złota rocznie z kopalni w Kraju Krasnojarskim, w regionach Irkucka i Magadanu, a także w Republice Sacha (Jakucja) – informuje rp.pl.


Młodszy Kerimow jest jedynym udziałowcem spółki Cypriot Wandle Holdings Limited, która jest właścicielem 100 procent udziałów Polyus Gold International Limited zarejestrowanej na wyspie Jersey. To właśnie ona posiada udziały w Polyusie.

Forbes oszacował obecną wartość udziałów Kerimowa w firmie na 25,6 mld dol., a majątek ogółem - łącznie z długami i innymi aktywami - na 24,7 mld dol. Dzięki temu Kerimow po raz pierwszy został liderem rankingu najbogatszych Rosjan.

Ceny kruszcu


Pod koniec lipca podawaliśmy, że spadek dostępności złota, wzrost kosztów na każdym etapie procesu jego dostarczenia na rynek, zmiana struktury popytu, a także wyraźne wzrosty giełdowej wartości kruszcu to obecne trendy na złotym rynku.

Przyczyną tak wysokich notowań złota jest oczywiście kryzys gospodarczy spowodowany pandemią COVID-19. Bo ceny kruszcu są ściśle powiązane z aktualną sytuacją ekonomiczną na świecie. A ta jest mocno skomplikowana.