Alternatywa dla betonu. Chcą tworzyć drukowane w 3D budynki ze zwykłej gleby

Leszek Sadkowski
Nowa technologia ma być przyjazna dla środowiska oraz mogłaby, potencjalnie, zastąpić beton i zrewolucjonizować cały system nowoczesnego budownictwa. W Polsce wciąż króluje jednak beton.
Termin "budownictwo ekologiczne" to w Polsce wciąż termin ekstrawagancki Fot. system 3E

Alternatywa dla betonu


Nowa technologia została wykorzystana do wykonania całych elewacji architektonicznych. Naukowcy opracowali już metodę drukowania bardziej ekologicznych budynków w 3D przy użyciu lokalnej gleby. Ich zdaniem może to zrewolucjonizować branżę budowlaną - podaje brytyjski Guardian.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej technologia ma być zrównoważoną alternatywą dla betonu, który odpowiada za około 7 proc. emisji dwutlenku węgla.

Sarbajit Banerjee, profesor chemii oraz materiałoznawstwa i inżynierii na Texas A&M University, powiedział, że drukowanie 3D zapewni wszechstronność, która pozwoli na drukowanie całych fasad architektonicznych.


Beton wciąż pozostaje podstawowym materiałem używanym w projektach budowlanych, ale nie można go później poddać recyklingowi, a jego mieszanie i transport wymaga dużej ilości energii. Celem zespołu badawczego jest zastąpienie go zwykłą glebą.

Sport narodowy Polaków


Niedawno pisaliśmy, że budowanie w betonie to swoisty sport narodowy Polaków. Bo skoro zapotrzebowanie jest, a stara technologia się sprawdza, to dlaczego deweloperzy mieliby cokolwiek zmieniać?

I choć termin "budownictwo ekologiczne" to w Polsce wciąż termin ekstrawagancki, nasze podejście powoli się zmienia. O wyższości takiego rodzaju budowania nad tradycyjną deweloperką opowiedzieli w wywiadzie dla INNPoland.pl prezes i wiceprezes państwowej spółki Polskie Domy Drewniane - Tomasz Szlązak oraz Andrzej Schleser.