To najbardziej wybredna grupa zawodowa. Wytrzymają 2 lata i zmieniają pracę

Michalina Krysiak
Programiści wydają się najbardziej wybredną grupą zawodową. Od paru lat w tym sektorze można mówić o rynku pracownika, zwłaszcza w przypadku bardziej doświadczonych specjalistów. Dlaczego w takim razie połowa z nich decyduje się na zmianę pracodawcy mniej więcej co dwa lata?
50 proc. specjalistów IT zmienia pracę co 2 lata. Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta

Jak często programiści zmieniają pracę?

Właśnie zarobki przyciągają do sektora IT kolejnych juniorów - czy to samouków, czy osoby po kursach programowania. Chociaż obecnie konkurencja na tym poziomie zaawansowania nie pozwala na przebieranie w ofertach, to sytuacja zmienia się wraz ze wzrostem doświadczenia. Zgodnie z raportem No Fluff Jobs, aż 78 proc. specjalistów podejmuje decyzję o zmianie pracy, ponieważ wiedzą, że mogą znaleźć lepiej płatną ofertę.

Drugim w kolejności powodem odejścia jest kultura pracy w firmie (59 proc.), zaraz za nią plasuje się atmosfera w zespole (53 proc.) i brak poczucia stabilizacji (52 proc.). Wśród pozostałych przyczyn znajdziemy brak porozumienia na linii przełożony-pracownik (48 proc.), zbyt częste modyfikacje w projekcie (38 proc.) czy niskie kompetencje współpracowników w zespole (29 proc.).


Najrzadziej decyzję o zmianie pracy podejmują liderzy, zapewne dlatego, że na takim poziomie zaawansowania to pracownik dyktuje warunki. Tylko 26 proc. z nich zmienia pracę co dwa lata. Im mniejsze doświadczenie, tym częściej specjaliści szukają nowych możliwości rozwoju i lepszych zarobków.

Być może częstotliwość zmiany pracodawcy jest tak duża również ze względu na to, jak łatwo znaleźć pracownikom IT nowe zatrudnienie. Co trzeci specjalista znajduje pracę w miesiąc, trzech na czterech poszukuje jej maks. trzy miesiące. Zaledwie 10 proc. zajmuje to pół roku, co też nie jest długim czasem w porównaniu do pozostałych branż.

O tym, jak rozpocząć pracę w IT pisaliśmy już w Innpoland. W 2019 roku aż 15% wszystkich ofert pracy było skierowanych właśnie do specjalistów z tej branży. Zapotrzebowanie na programistów wciąż wynosi w Polsce około 50 tysięcy.