Programiści lubią swój zawód, inni już niekoniecznie. Oto co wpływa na zadowolenie
Zwykle w pracy spędzamy większość dnia. Nie wszyscy są z tego zadowoleni. Wpływa na to wiele czynników.
Przepytano 3500 pracowników z różnych branż i krajów. Aż 86 proc. z nich wskazało, że istotnym czynnikiem zwiększającym zadowolenie jest możliwość pracy zdalnej. W następnej kolejności wskazano premie i systemy bonusowe zapewniane przez pracodawcę.
Wysoka lokata programistów nie jest zaskoczeniem. W tym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej przewidywało wysokie zapotrzebowanie na programistów w przyszłości. A jeśli jakiś zawód jest szczególnie cenny dla pracodawców, to oferują oni najlepsze warunki wypełniania obowiązków.
Polacy są zwykle niezadowoleni
Satysfakcja z pracy nie jest powszechna. W INNPoland pisaliśmy, że aż 63 proc. Polaków było niezadowolonych z obranej ścieżki kariery. Najczęstszym powodem niechęci do piastowanego stanowiska było zbyt niskie wynagrodzenie, brak możliwości rozwoju, brak poczucia stabilizacji i zła relacja z szefem.Zadowolenia pracownika powinno być też ważne dla pracodawcy. Szczęśliwy podwładny jest produktywniejszy, rzadziej chodzi na zwolnienia i zmienia pracę.
W 2018 r. Polacy wskazywali, że najważniejsze dla nich do cieszenia się z pracy jest odpowiednie wynagrodzenie. Najwyżej uplasowało je aż 86 proc. badających. Jednak coraz większą popularnością cieszyła się atmosfera w pracy (80 proc. wskazań), a także relacje z przełożonym (75 proc.), które ankietowani w rok wcześniej wskazywali o wiele rzadziej (50 proc.) - wynikało z raportu pulsHR.pl.