I skończyło się uszczelnianie VAT. Luka będzie sporo większa, niż zakładał rząd
Uszczelnienie systemu VAT to był jeden ze sztandarowych programów rządu. Przez lata się to udawało. Niestety koronawirus utrudni starania władz, a luka najprawdopodobniej wzrośnie.
Co to w ogóle jest ta luka podatkowa?
Luki podatkowe to zjawisko rokrocznie obecne w gospodarkach wszystkich państw. Polegają na różnicy pomiędzy teoretycznymi a rzeczywistymi wpływami z podatków do budżetu państwa. Upraszając: jeśli do fiskusa spłynęło mniej podatku niż powinno, to znaczy, że mamy do czynienia z luką.Szczególnie medialna jest luka w VAT. To jej uszczelnianiem szczyci się co jakiś czas rząd.
Niestety w tym roku o dumę będzie trudniej. Eksperci z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych przekonują w swoim raporcie, że tym razem luka urośnie.
Ich zdaniem luka wzrośnie o 4,9 pp. czyli do 14,5 proc. w 2020 r. Informacja szczególnie martwi, ponieważ nasz przypuszczalny niedobór podatkowy jest poniżej średniej europejskiej. Europejską lukę szacuje się na 13,7 proc.
Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa i jej bezprecedensowy wpływ na ekonomię. Recesja gospodarcza odbija się na wszelkich wskaźnikach, w tym na VAT-owskich.
– Spadek aktywności gospodarczej i problemy z płynnością finansową, przyczyniają się do problemów wielu przedsiębiorstw w realizowaniu ich zobowiązań podatkowych i jednocześnie mogą nasilić bodźce do nieprzestrzegania przepisów podatkowych – wyjaśniał, cytowany w informacji, dr Grzegorz Poniatowski, dyrektor naukowy ds. polityki fiskalnej w CASE i kierownik zespołu przygotowującego raport.
Walka o VAT
W INNPoland opisaliśmy nowatorską metodę uszczelniania VAT opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Politechniki Wrocławskiej. Jak podaje "Rzeczpospolita", zbudować go mieli doświadczeni specjaliści od ścigania przestępstw podatkowych, z międzynarodowym doświadczeniem.W ciągu ośmiu lat budżet państwa mógłby zaoszczędzić w ten sposób co najmniej 120 mld zł, a luka VAT zmalałaby do 3 proc. Minęły jednak dwa lata, a projekt nie wykroczył poza fazę planowania.