Mamy prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa. Są już pierwsi chętni do testowania

Katarzyna Florencka
Naukowcy z Poznania stworzyli prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa. Trwają już przygotowania do badań klinicznych, a do badaczy zgłaszają się już pierwsze osoby, które chcą przetestować szczepionkę na sobie.
W Poznaniu powstał prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Szczepionka, która otrzymała nazwę CovidVax, stworzona została przez naukowców z Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w oparciu o szczepionki przeciwnowotworowe, wytwarzane tam od 30 lat.

Czytaj także: Produkcja leku na Covid-19 idzie zgodnie z planem. "Zarobimy miliony lub zbankrutujemy"

Polska szczepionka, jak tłumaczy PAP prof. Andrzej Mackiewicz, działa inaczej niż te opracowywane m.in. w USA. Nie tylko prowadzi ona do produkcji przeciwciał, ale również aktywuje komórkowe mechanizmy obronne skierowane wybiórczo na wirusa.

Kiedy polska szczepionka na koronawirusa?

Naukowcy przygotowują się właśnie do złożenia wniosku do Europejskiej Agencji Leków i FDA w USA o szybką ścieżkę legalizacyjną. Po audytach w Polsce będzie można rozpocząć produkcję i badania kliniczne.


Już teraz do naukowców zgłaszają się pierwsi chętni do testowania szczepionki. Aby sfinansować kolejny etap prac, potrzebnych będzie ok. 15-20 mln zł.

Czytaj także: Prace nad szczepionką na koronawirusa przyspieszyły. Wiemy, kiedy może być dostępna

Kupujemy szczepionkę z UE

Po tym, jak w pierwszej połowie roku polski rząd dał plamę w kwestii zakupu testów na COVID-19, tym razem zabezpiecza się w kwestii zakupu szczepionek na koronawirusa. Jak pisaliśmy w INNPoland, Unia Europejska rozmawia z wieloma firmami odnośnie liczby dawek szczepionek, które te mogą dostarczyć. W zespole negocjującym obok przedstawicieli Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Holandii oraz Szwecji jest też nasz rodak.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało nas, że szczepionka pozytywnie wypadła w pierwszych fazach badań klinicznych, a obecnie znajduje się już w zakrojonych na szeroką skalę badaniach klinicznych fazy II / III.

"Dotychczasowe wyniki badań klinicznych wskazują, że szczepionka będzie wytwarzała odpowiedź immunologiczną i jest bezpieczna. Jeżeli dalsze badania potwierdzą te wyniki i szczepionka zostanie wprowadzona do obrotu, to pierwsze dostawy do Polski powinny mieć miejsce już na przełomie roku 2020/2021" – zdradził resort.

Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że Polska, tak jak i pozostałe Państwa UE są stronami unijnego porozumienia o wspólnym negocjowaniu zakupu szczepionki. Maksymalna ilość dawek, które dane państwo może zakupić w ramach danej umowy jest proporcjonalna do populacji krajowej.