Te dane odkrywają smutną rzeczywistość. Nasze pensje rosną, ale tylko na papierze

Katarzyna Florencka
Zarobki w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o ponad 4 proc. w skali roku – większość z nas tej podwyżki nie ma jednak szansy odczuć. Choć rząd PiS lubi się chwalić coraz wyższymi pensjami Polaków, to ogromną część tych podwyżek pożera inflacja.
Tylko na Węgrzech jest większa inflacja niż w Polsce. Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta
W czwartek Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło aż o 4 proc. rok do roku i wyniosło w sierpniu 5337 zł brutto. Tym samym było o 212 zł wyższe niż rok temu – jednak realny wzrost był znacznie niższy. Takie wyliczenia nie uwzględniają bowiem inflacji.

Czytaj także: Za kadencji obecnego szefa NBP inflacja pożarła nasze oszczędności. Wyliczono, jak bardzo

Jak bowiem zauważa serwis money.pl, wśród krajów UE większy wzrost cen jest w tym momencie tylko na Węgrzech.

Według Eurostatu, wskaźnik ten wyniósł w sierpniu aż 3,7 proc. GUS inflację wylicza inaczej: w ujęciu naszego urzędu ceny towarów i usług wzrosły o 2,9 proc. Niezależnie od tego, które z tych wyliczeń jest bliższe prawdy, żadne z nich nie jest brane pod uwagę przy raportowaniu rosnących zarobków.


Warto o tym pamiętać następnym razem kiedy polityk PiS będzie się chwalił tym, jak to dzięki jego partii Polaków stać na coraz więcej.

Zarobki w pandemii

Jak pisaliśmy w INNPoland, eksperci sprawdzili, jak pandemia wpłynęła na zarobki w poszczególnych sektorach rynku pracy i kto w okresie od marca br. do dziś dostał podwyżkę, a komu obcięto pensje.

18 proc. specjalistów IT dostało podwyżki, dla 62 proc. zarobki się nie zmieniły, a 20 proc. badanych zadeklarowało obniżkę. Dodajmy, że średni wzrost wynagrodzeń w branży IT wynosi aktualnie 5-10 proc. rocznie.

- Obserwuje się wzmożony popyt na specjalistów od e-commerce i digital marketingu, szczególnie w przypadku stanowisk będących na styku biznesu i technologii. 18 proc. tych specjalistów dostało podwyżki, a średni wzrost pensji w tych obszarach wyniósł 10-15 proc. - czytamy w raporcie Devire.