Wyłączą darmowego Facebooka na komórkach? Ten wyrok uderzy w nas wszystkich

Katarzyna Florencka
Era pakietów komórkowych z darmowym Facebookiem czy YouTube'em może błyskawicznie dobiec końca. Według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, takie rozwiązania są niezgodne z zasadą neutralności sieci. Może to oznaczać spore zmiany dla nas wszystkich.
Wyrok TSUE stawia pod znakiem zapytania dalsze istnienie pakietów komórkowych z darmowymi mediami społecznościowymi. Fot. Pexels
Jak podaje serwis next.gazeta.pl, w tym miesiącu TSUE orzekł, że możliwość nieograniczonego darmowego korzystania z określonych mediów jest niezgodna z zasadą neutralności sieci.

Czytaj także: Nowy wygląd wuja Facebooka miał was wkurzyć. Żeby przykryć, po co naprawdę jest wprowadzany

Według Trybunału, zasada ta uniemożliwia dostawcom internetu uprzywilejowanie niektórych aplikacji i usług możliwością korzystania z nich "według 'stawki zerowej', poddając jednocześnie korzystanie z innych aplikacji i usług środkom polegającym na blokowaniu lub spowalnianiu transmisji danych".


Jak zauważa w rozmowie z serwisem wirtualnemedia.pl Anna Robotycka z F11 Agency / AMIN Worldwide, orzeczenie to może "odbić się negatywnie na statystykach mediów społecznościowych, ale także może wymusić zmianę zachowań części odbiorców na rynku".

Rzecznik sieci Play wskazuje jednak ścieżkę obrony dostawców: jak tłumaczy, decyzja dotyczy jedynie ofert, w których można korzystać z wybranych stron pomimo wykorzystania miesięcznego limitu danych.

Trudności Facebooka

Sam Facebook, jak pisaliśmy niedawno w INNPoland, przeżywa ostatnio trudne chwile. Irlandzka Komisja Ochrony Danych wydała nakaz wstrzymania transferu danych dotyczących europejskich użytkowników ze Starego Kontynentu do USA. Komisja uważa, że dane osób korzystających z Facebooka, które później trafiają za ocean, mogą nie być należycie chronione. Tymczasem RODO zakłada, że muszą być chronione na takiej samej zasadzie, jak w całej Wspólnocie.

Niezbyt podoba się to rzecz jasna samemu Facebookowi. Yvonne Cunnane, szefowa ochrony danych i wspólnik generalny Facebook Ireland, stwierdziła wręcz, że pod znakiem zapytania staje to, w jaki sposób Facebook i Instagram mogłyby wciąż działać w Europie.