Przelewy i zakupy zagraniczne potrzebują numeru IBAN. Tłumaczymy, jak go znaleźć

Marcin Długosz
Przesyłając pieniądze za granicę bądź niekiedy kupując coś z zagranicznego sklepu, jesteśmy proszeni o podanie danych płatniczych, w tym numeru IBAN. Nie trzeba go generować czy za niego płacić, można go wygenerować samemu, wystarczy zajrzeć do aplikacji bankowej.
Jak sprawdzić numer IBAN, skąd go wziąć? Wystarczy sprawdzić numer rachunku i dodać do niego specjalny kod kraju, by otrzymać swój numer IBAN. W Polsce składa się z 28 znaków Fot. 123rf.com
IBAN, czyli International Bank Account Number, to numer potrzebny przy transferach pieniędzy za granicę. Używany jest na przykład przy wykonywaniu przelewów walutowych między różnymi bankami w kraju i zagranicą.

Skąd wziąć numer IBAN, jak go sprawdzić?

Wystarczy zerknąć na numer własnego rachunku bankowego.

Gdy przesyłamy pieniędzy z polskiego konta na inne polskie konto, stosujemy standard NRB, inaczej mówiąc – Numer Rachunku Bankowego, który – jak wiemy – składa się z 26 znaków. Sprawdzić go możemy w umowie otwarcia konta zawartej z bankiem, w aplikacji bądź bankowości internetowej.

Z czego składa się numer IBAN?

Numer IBAN z kolei składa się z 28 znaków, czyli bierzemy nasz 26-cyfrowy NRB i dodajemy z przodu identyfikator – w naszym przypadku litery PL. Przykładowy numer IBAN składa się z kodu kraju konta, sumy kontrolnej, numeru rozliczeniowego banku i numeru rachunku klienta.Nieważne, jakiego banku jesteśmy klientami - PKO, Pekao, ING, mbanku, Santandera, numer IBAN tworzy się zawsze tak samo. Poniżej prezentujemy przykładowy numer IBAN i jego poszczególne składowe.
Przykładowy numer IBAN i jego składowe - kod kraju, suma kontrolna, numer rozliczeniowy banku oraz numer rachunku klienta. Łącznie liczy 28 znakówFot. natemat
Pamiętajmy, że mając konto w Polsce, IBAN zawsze będzie składał się z 28 znaków. W innych krajach długość numeru zależy od lokalnych regulacji. I tak w Belgii będzie miał 16, w Holandii 18, a we Francji – 27.


Przykładowe numery IBAN z innych krajów (za iban.com):

- BE71096123456769 (Belgia),
- HR1723600001101234565 (Chorwacja),
- FR7630006000011234567890189 (Francja),
- NL02ABNA0123456789 (Holandia),
- DE75512108001245126199 (Niemcy).

Przy wykonywaniu transakcji bądź zakupie w internecie, numer IBAN podajemy łącznie, bez żadnych przerw. W formularzach papierowych dzieli się go zwyczajowo na grupy po cztery znaki.

Od kiedy obowiązuje IBAN, po co został stworzony?

IBAN został utworzony przez Europejski Komitet Standardów Bankowych, następnie przyjęty jako ISO, czyli standard uniwersalny. Powstał jako remedium na problemy płatnicze w Unii Europejskiej.

Zobacz też: W tym kraju zabrakło numerów kart płatniczych. Sprawdzamy, co z polskimi "plastikami"

Klienci indywidualni, ale też zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące interesy z firmami z innych krajów potykały się o problemy przy przelewach ze względu na różne obowiązujące w danym kraju standardy. IBAN obowiązuje na szerszym obszarze niż UE, bo numer ten stosowany jest także w niektórych państwach Afryki, Bliskiego Wschodu czy Azji.