Od dziś dla tej grupy wypłacane są wyższe emerytury. Wszystko z powodu działalności za młodu
Rząd docenił działaczy antykomunistycznej opozycji. Ci, którzy ryzykowali za czasów PRL, dostaną wyrównanie do emerytur. To kolejny etap zmian w emeryturach dokonany przez PiS.
Nowe przepisy obejmą osoby posiadające status działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej politycznie. Money.pl dodaje, że chodzi o tych, którzy angażowali się politycznie co najmniej przez rok w czasach, gdy za działalność niepodległościową groziło więzienie lub represje. Nie dotyczy to więc osób, które działały np. w Solidarności, gdy ta funkcjonowała legalnie.
Pomysł realizowany był od kilku miesięcy
O sprawie pisaliśmy już w sierpniu. Wtedy o projekcie na to świadczenie opowiadał rzecznik rządu Piotr Müller.– Zakłada on wyrównanie szkód w zakresie emerytalnym. Każda osoba, która ma status działacza opozycji antykomunistycznej lub represjonowanej politycznie będzie miała emeryturę w wysokości co najmniej 2,4 tys. złotych – wyjaśniał w programie "Tłit" WP.
Czytaj także: Będą wyższe emerytury dla opozycjonistów z czasów PRL. "Budżet na to stać"
Waloryzacja emerytur
Inni też mogą liczyć na większe świadczenia. W 2021 r. nastąpi waloryzacja dotychczasowych emerytur. Prawdopodobnie podwyżka wyniesie 3,84 proc. To oznacza, że średnio emerytury od marca 2021 r. będą podnoszone od ok. 70 do 150 zł brutto.Dzięki temu mechanizmowi emeryci nie są poszkodowani tak bardzo przez inflację. W innym wypadku, ceny by stale rosły, a najstarsi otrzymywaliby wciąż takie same pieniądze. Przez to z roku na rok mogliby kupić coraz mniej produktów. Waloryzacji podlegają emerytury i renty z ZUS i KRUS, świadczenia przedemerytalne, renta socjalna.
W INNPoland wyliczaliśmy ile wyniesie podwyżka emerytur w przyszłym roku. Przedstawiliśmy nawet tabelę, która pozwoli samodzielnie obliczyć swoje świadczenie.
Czytaj także: Waloryzacja emerytur 2021. Zobacz, o ile od marca wzrośnie twoja emerytura