Niektórzy sprzedający wolą nie przyjmować gotówki. Niejasne zasady płatności w pandemii
Koronawirus jak nic wcześniej zmusza do korzystania z technologicznych nowinek. W trakcie pandemii jeszcze większą popularność zyskały płatności bezgotówkowe. Jednak czy sprzedawca z uwagi na lęk przed zakażeniem, może odmówić przyjęcia zapłaty gotówką?
Różne interpretacje prawa
Wiadomości handlowe zauważyły, że nie jest jasne czy sprzedawca może odmówić płatności gotówką w czasach koronawirusa. Z jednej strony UOKiK wskazuje na art. 32 ustawy o NBP i twierdzi, że sklepikarz nie ma prawa odmowy przyjęcia monet i banknotów.Z drugiej strony cytowany przez serwis Bartosz Czupajło, partner w kancelarii Adwokackiej Czupajło & Ciskowski oraz pomysłodawca kampanii społecznej Prawo bez Strachu, zauważa m.in., że cywilna zasada swobody umów dotyczy również sposobu zapłaty za towar lub usługę. Ale potencjalnego klienta należy poinformować odpowiednio wcześniej, zanim przystąpi do realizacji umowy, choćby przez widoczne ogłoszenie.
Cytowany przez Wiadomości handlowe ekspert dodaje, że choć art. 135 Kodeksu wykroczeń zabrania odmowy sprzedaży towaru, to jednak pozwala na takie zachowanie w przypadku wystąpienia uzasadnionej przyczyny. Taką przyczyną mogłaby być pandemia i ryzyko zakażenia koronawirusem.
Koronawirus na banknotach i monetach
Niektórzy zwracają uwagę, że pieniądze przechodzące od rąk do rąk, mogą być siedliskiem dla najróżniejszych drobnoustrojów. Podobnie na początku pandemii informowano odnośnie koronawirusa. Kontrowersje wokół tego tematu opisało siostrzane naTemat.pl.WHO zalecało, by po kontakcie z gotówką zachować zasady higieny, nie dotykać twarzy i myć ręce. Dokładnie tak samo, gdy dotykamy różnych powierzchni czy bierzemy do ręki w sklepie telefon lub kartę, by zapłacić za zakupy.
Z kolei MIT Technology Review cytowało w marcu stanowisko US Centers for Disease Control według którego: "możliwe, że dana osoba zachoruje na Covid-19, dotykając powierzchni lub obiektu, na którym jest wirus, a następnie dotykając własnych ust, nosa lub oczu, ale nie uważa się, że jest to główna droga rozprzestrzenia się wirusa".
Czytaj także: WHO: Nie mówiliśmy, że gotówka transmituje koronawirusa
Badania odnośnie koronawirusa i gotówki prowadziły też inne ośrodki naukowe. W październiku Australijskie Centrum Gotowości na Choroby opublikowało w "Virology Journal" artykuł podający, że na różnych powierzchniach, w tym na polimerowych i papierowych banknotach, wirusowi udało się przetrwać nawet 28 dni w temperaturze 20 stopni Celsjusza.
Podobnie było ze szkłem i stalą nierdzewną. Co ciekawe wirus mógł wytrwać mniej niż dobę na wybranych powierzchniach, jeśli temperatura wynosiła 40 stopni Celsjusza.
Czytaj także: Temperatura powietrza wpływa na koronawirusa. Badania pokazują ile przetrwa na banknotach