Laboratoria nie wyrabiają już z testami na koronawirusa. "Doszliśmy do granicy możliwości"

Katarzyna Florencka
Na wynik testów na koronawirusa czeka się już nawet 7-8 dni, niektóre laboratoria wstrzymują przyjmowanie nowych próbek. Eksperci nie pozostawiają złudzeń: Polska "doszła do ściany" jeśli chodzi o liczbę przeprowadzanych testów na koronawirusa.
Polskie laboratoria mają ogromne problemy z liczbą testów na koronawirusa. Fot. Krzysztof Ćwik / Agencja Gazeta
Jak podaje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", laboratoria w całym kraju mają ogromny problem z przerabianiem testów na SARS-CoV-2, a wiele z nich po prostu tymczasowo wstrzymało przyjmowanie nowych próbek. Powodem jest zarówno zlecanie coraz większej liczby testów przez lekarzy, jak i prywatne testowanie.

Czytaj także: Twierdzą, że w kilka dni przetestują całą Polskę na covid-19. Mają testy z wynikami po 5 minutach

Złudzeń co do tego, jak naprawdę wygląda sytuacja, nie pozostawia doktor Matylda Kłudkowska z Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. Według niej, trudno będzie zwiększyć liczbę testów PCR przeprowadzanych w Polsce, gdyż "nie ma specjalnie kto ani jak" ich robić.


– Już teraz jesteśmy zalani po sufit. (...) Doszliśmy do granicy możliwości, i to przy dość marnym wyniku, znajdując się w ostatniej dziesiątce państw europejskich, jeśli chodzi o liczbę testów na milion mieszkańców – stwierdza Kłudkowska. Według niej, w wakacje przegapiliśmy możliwość doinwestowania części laboratoriów.

Testy na Covid nie dla seniorów

Jak pisaliśmy w INNPoland, w zeszłym tygodniu Sejm odrzucił propozycję utworzenia Funduszu Pomocy. Pieniądze z niego miałyby posłużyć do zakupu testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 dla pracowników ochrony zdrowia, pracowników pomocy społecznej, rodziców i opiekunów dzieci do 1. roku życia oraz osób w wieku powyżej 60 lat.

Negatywne stanowisko rządu do tej poprawki uzasadnił na sejmowej komisji zdrowia wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Stwierdził m.in., że zdaniem ekspertów przesiewowe testowanie w kierunku COVID-19 mija się z celem. Obecne już rozwiązania gwarantują zaś wykonanie testów osobom z objawami czy tym podejrzanym o zakażenie. Dodał, że pracownicy ochrony zdrowia także mają zapewnioną ścieżkę do wykonania testu.

Czytaj także: Politycy mają je za darmo. Na testy COVID-19 dla parlamentu wydaliśmy niemałe pieniądze