Rząd zamierza przedłużyć zakaz lotów. Wiemy przez ile dni nie będzie można latać

Grzegorz Koper
Obecnie obowiązujący zakaz lotów trwa do 10 listopada. Rząd już przygotował nowy projekt wydłużający ograniczenia. Listę państw objętych zakazem prawdopodobnie poznamy niebawem. Dziś znamy warunki na jakich będzie można latać.
Zakaz lotów do wybranych państw zostanie przedłużony. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta

Nowy projekt rozporządzenia w sprawie zakazu lotów

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Przedłuża on zakazy lotów do wybranych państw do 24 listopada.

Przewiduje się w nim zakaz lotów z lotnisk leżących w państwach, w których "współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców co do zasady przekracza 270", czytamy w opisie projektu.

Z tego warunku mają zostać wyłączone państwa UE, Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i kraje Schengen. Ponadto upiecze się dwóm stanom w USA. Chodzi o Illinois i Nowy Jork.


Tak jak w aktualnie obowiązujących przepisach, wśród wyjątków przewidywana jest możliwość realizacji lotów wyczarterowanych "przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie".

Podobnie jak teraz, regulacje nie obejmą połączeń z państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

Lista państw objętych zakazem lotu

W tej chwili w mocy pozostaje rozporządzenie RM z 23 października. Weszło w życie 28 października, a straci moc 10 listopada. Obecny zakaz lotów, blokuje połączenia z lotnisk położonych w:

1. Belize;
2. Bośni i Hercegowinie;
3. Czarnogórze;
4. Brazylii;
5. Nepalu;
6. Gruzji;
7. Jordanii;
8. Bahrajnie;
9. Maroko;
10. Izraelu;
11. Katarze;
12. Kuwejcie;
13. Libii;
14. Zjednoczonych Emiratach Arabskich;
15. Albanii;
16. Argentynie
17. Armenii;
18. Chile;
19. Hondurasie;
20. Iraku;
21. Kolumbii;
22. Kostaryce;
23. Libanie;
24. Macedonii Północnej;
25. Malediwach;
26. Mołdawii;
27. Panamie;
28. Paragwaju;
29. Peru;
30. Tunezji;
31. Republice Zielonego Przylądka;
32. Stanach Zjednoczonych Ameryki;
33. Omanie;
34. Wspólnocie Bahamów.

Problemy linii lotniczych

Zakazy lotów wprowadzane na całym świecie, jak i ogólna niechęć do podróżowania w czasie pandemii bardzo odbijają się na lotnictwie.

Już w marcu opisywaliśmy szacunki Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA, które oceniało, że pozamykane granice oraz zakazy podróżowania mogą spowodować ponad 113 mld dolarów strat dla branży. Później okazało się, że szacunki były zbyt niskie.