Szczepienie na koronawirusa będzie obowiązkowe? Sprzeczne wersje Morawieckiego i Niedzielskiego

Krzysztof Sobiepan
W rządowej komunikacji dot. szczepień na koronawirusa powstał rozdźwięk. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada zaszczepienie całej dorosłej populacji, czyli ok. 31 mln osób. Na początku tygodnia premier Morawiecki wypowiadał się jednak w tej sprawie dużo ostrożniej, by przypadkiem nie urazić antyszczepionkowców.
Szczepionka na Covid-19 dla całej Polski, czy dla chętnych? Fot. Grzegorz Celejewski, Jakub Włodek / Agencja Gazeta
Niedzielski odpowiadał na pytania w programie "Gość Wydarzeń".

- Planujemy zaszczepić całą populację dorosłych. W tej chwili to 31 mln ludzi. (…) Proces przygotowania nie będzie łatwy, jeśli mówimy o tym szczepieniu. Podejrzewam, że skłonność do szczepienia będzie zdecydowanie większa niż do tej pory w przypadku różnych chorób – cytuje polityka portal Polsat News.

Niedzielski dodaje jednak, że niezbędna jest masowa dostępność szczepionki na Covid-19. Wskazał też, że jednym z pomysłów rządu jest wykorzystanie punktów poboru wymazów typu drive-thru jako miejsc szczepień.


Zapytany o możliwy bunt przeciw powszechnym szczepieniom minister odparł, że do obiegu trafią tylko bezpieczne i przebadane produkty. – Będziemy stosowali te szczepionki, które przejdą badania kliniczne i będą miały standardowe dopuszczenie. Niesprawdzonych produktów nie wpuścimy na nasz rynek – uspokajał.

Premier Morawiecki zapowiadał szczepionkę "dla chętnych"

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, firmy Pfizer i BioNTech ogłosiły w poniedziałek, że opracowana przez nie szczepionka na Covid-19 jest "efektywna w ponad 90 proc.". Obecnie wydaje się ona szczepionką która może najszybciej trafić na rynek.

Co ciekawe, nasz siostrzany serwis naTemat.pl opisywał, że podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że szczepionka firmy Pfizer "będzie dostępna dla chętnych" i wszyscy będą "mogli się zaszczepić".

– Pracujemy już nad planem, logistyką dystrybucji szczepionek - najpierw do seniorów i służb medycznych oraz mundurowych. Szczepionka będzie oczywiście dostępna dla chętnych, ale chcemy by była dostępna w jak największym wymiarze – dodał szef rządu.

Amerykańska firma Pfizer i niemiecki BioNTech wskazały, że są gotowe wyprodukować ok. 50 mln dawek szczepionki jeszcze w 2020 roku. W 2021 roku moce produkcyjne mogą sięgnąć zaś 1,3 mld sztuk.

Morawiecki zapowiadał, że do wiosny 2021 r. chce zabezpieczyć co najmniej 20 mln szczepionek na Covid-19 dla Polski. Pozwoli to na zastrzyki dla 10 mln osób.

Czytaj także: Morawiecki złożył ważną deklarację ws. szczepionek. Już wspomina...o powrocie do normalności