Masz zbędne zimowe buty w szafie? Dzięki polskiej firmie trafią do potrzebujących

Grzegorz Koper
Siedząc w cieple domowych pieleszy, zdarza nam się zapominać, że nie wszyscy mieli w życiu tyle szczęścia. Są tacy, którym każda pomoc się przydaje. Nawet - wydawałoby się tak prozaiczna - jak zimowe obuwie.
Bezdomni szczególnie w zimę potrzebują pomocy. Unsplash.com

Ilu bezdomnych jest w Polsce?

Zima nadchodzi wielkimi krokami. Jest już listopad, więc aura z dnia na dzień staje się coraz mniej przyjazna. Dla wielu z nas to tylko kwestia wyjęcia z szafy lub kupna cieplejszych butów. A jeśli w tym roku śnieg dopisze, to radość z białego puchu udzieli się nie tylko dzieciom, ale zapewne i wielu dorosłym.

Niestety nie wszystkim. Wśród nas znajdują się też bezdomni, dla których zima to swoiste wyzwanie do pokonania. Nie mają wystarczających środków na życie i możliwości zaopatrzenia się w niezbędne ubranie na mroźną pogodę.


Czytaj też: Dawanie pieniędzy bezdomnym szkodzi zamiast pomagać. Jest dużo lepszy sposób

Problem bezdomności nie jest jakąś zupełnie marginalną kwestią. Według rządowego badania w 2019 r. było ponad 30 tys. bezdomnych. To mniej więcej tylu ilu mieszkańców liczy Mława lub Bochnia. Zdecydowaną większość z nich stanowią mężczyźni. Mowa nawet o 83,6 proc. wszystkich wówczas badanych. Liczbę bezdomnych kobiet oszacowano w 2019 r. na prawie 5 tys.

Najczęstszą przyczyną bezdomności był konflikt rodzinny. Dotyczył aż 32,2 proc. badanych. Następne w kolejności były uzależnienia (prawie 28 proc.) i eksmisja czy wymeldowanie. Ten problem stał się udziałem 26,3 proc. We wcześniejszej edycji badania, to było główną przyczyną braku miejsca zamieszkania.

Tymczasem zima za pasem, tysiące bezdomnych pozostaje bez dachu nad głową, a w naszych komodach i szafach zalegają stosy butów, których od lat nie używamy - bo już niemodne, bo "może jeszcze się przydadzą", bo kupiliśmy nowe. Podczas sprzątania śmieci takie "skarby" często lądują w śmietniku, niekiedy w kontenerze PCK.

Ale mogą dostać drugie życie i pomóc osobom bez domu.

Przekaż buty bezdomnym

Na sprawę zwróciła uwagę Martyna Zastawna z Wosh Wosh. Na co dzień zarządza firmą naprawiającą obuwie, a od kilku lat w okresie jesienno/zimowym organizuje zbiórkę butów dla bezdomnych. – W sezonie zimowym najczęstszym powodem śmierci bezdomnych jest wyziębienie organizmu, które często bierze się z braku odpowiedniego obuwia. Uznałam, że skoro tyle osób wyrzuca swoje buty, a my w Wosh Wosh mamy możliwości przywrócenia im drugiego życia, to warto ogłosić zbiórkę – mówi dla INNPoland.pl.

Prowadząc pierwszą odsłonę akcji liczyła, że zbierze kilkadziesiąt par butów. Okazało się, że przyniesiono ich ponad tysiąc. Druga edycja zbiórki przyniosła jeszcze lepszy wynik, bo butów zebrano 5,5 tys. na przestrzeni kilku tygodni.

– Fundacje z którymi współpracujemy przekazały nam, że osoby bezdomne znacznie rzadziej przychodziły po nowe buty. Okazało się, że obuwie, które przekazaliśmy, wystarczyło wielu osobom na całą zimę – wyjawiła.

Jak pomóc?

Aby pomóc bezdomnym wystarczy podążać za instrukcją opublikowaną w poście na Facebooku. W skrócie: najpierw znajdujemy zalegające w naszych szafach i komodach zbędne zimowe obuwie, a potem wysyłamy je pocztą lub przynosimy do siedziby Wosh Wosh na ul. Międzyborską 57/65 w Warszawie. Akcja zbierania butów trwa do 30 listopada.

Jeśli nie macie takiej możliwości, to warto podzielić się informacją ze znajomymi. Może znajdzie się jaka dobra dusza, która w swojej szafie trzyma odpowiednie obuwie.

Czytaj też: Polska firma stworzyła kurtko-śpiwory dla bezdomnych. Ciepły gest spotkał się z krytyką hejterów

Redakcja INNPoland.pl już przeszukała swoje szafy. Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć buty, które w najbliższym czasie trafią do bezdomnych.
Redakcja INNPoland przeszukała swoje szafy i weźmie udział w akcji.Fot. mat. własne