Firmy rezygnują z pieniędzy z tarczy finansowej PFR. Wycofał się m.in. gigant odzieżowy

Natalia Gorzelnik
25 spółek wycofało swoje wnioski o pieniądze w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm - informuje Business Insider Polska. Część zrezygnowała, bo pomocy już nie potrzebuje, część się na nią nie załapie, bo nie spełnia wyśrubowanych kryteriów.
LPP to polski gigant odzieżowy odpowiedzialny za marki takie jak House, Cropp czy Reserved. Fot. Arkadiusz Stankiewicz / Agencja Gazeta

Firmy rezygnują z pieniędzy PFR

Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm to pomoc przewidziana dla polskich przedsiębiorstw zatrudniających ponad 249 pracowników, którzy z powodu pandemii odnotowali spadek obrotów, musieli zaprzestać lub ograniczyć działalność, czy nie otrzymali płatności za sprzedaż.

W założeniu, w programie opartym o kilka instrumentów pomocy, przewidziano łączną kwotę wsparcia 25 miliardów złotych. Eksperci PFR oceniają, że realnie wydane zostanie około 10 miliardów.

Jak podaje Business Insider Polska, jeszcze do niedawna na liście podmiotów, które doczekały się na przelew, było jedynie 14 firm. Trafiło do nich nieco ponad 190 mln zł. Sytuację zmienił okrągły miliard, który trafił ostatnio do największego producenta węgla koksowego w Polsce - Jastrzębskiej Spółki Węglowej.


Czytaj więcej: Węgiel zasilony państwowymi pieniędzmi. Znana spółka otrzyma miliard z tarczy antykryzysowej

Fundusz informuje, że do tej pory obsłużył 170 aplikacji od różnych przedsiębiorstw. – Około 50 firm otrzyma finansowanie, 25 wycofało wnioski po weryfikacji przez PFR oraz wydanych zostało 95 odmów – mówi dla BI Michał Witkowski, dyrektor komunikacji w PFR.

Dlaczego firmy rezygnują z pomocy? Zdaniem PFR-u, przyczyną jest lepsza koniunktura w III kwartale, czyli w okresie kiedy tarcza zaczęła działać. Firmom uzyskały łatwiejszy dostęp do kredytu bankowego, w tym z gwarancjami płynnościowymi Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dobra koniunktura sprawiła też, że gdy firmy składały aplikacje o pożyczki w lipcu, prognozując straty, a kolejne miesiące przyniosły wyniki lepsze od oczekiwań, na rządowe wsparcie się po prostu nie załapały.

– W przypadku pożyczki płynnościowej część firm otrzymała w zastępstwie kredyty bankowe z gwarancjami BGK – podkreśla w BI szef komunikacji PFR.

Wśród takich firm znalazło się na przykład LPP, polski gigant odzieżowy odpowiedzialny za marki takie jak House czy Reserved.

O wsparcie w ramach Tarczy Finansowej dla Dużych Firm można starać się do 31 grudnia 2020 r., przy czym, jak zaznacza PFR, w przypadku niektórych instrumentów wypłata środków może nastąpić po tym terminie, w zależności od decyzji Komisji Europejskiej.