Co w rodzinie, to nie zginie. Milionowe granty na spółkę brata Łukasza Szumowskiego

Natalia Gorzelnik
Jak głosi mądrość ludowa, w rodzinie dobrze jest mieć lekarza i księdza. A teraz okazuje się, że również i ministra. Firma brata byłego szefa resortu zdrowia, Łukasza Szumowskiego, dostała granty na setki milionów złotych. Kontrolę w NCBiR przeprowadzili posłowie Koalicji Obywatelskiej. “To gigantyczna afera” - komentują.
Czy były minister zdrowia wspierał karierę swojego brata? Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
O firmach rodziny Szumowskich pisaliśmy w InnPoland w środę. To w związku z bardzo intratną sprzedażą akcji OncoArendi przez spółkę Szumowski Investment. Rodzina byłego ministra - żona i jego brat - mieli na tym zarobić 5 milionów złotych. Teraz okazuje się, że przy gigantycznych pieniądzach jakie biotechnologiczny gigant wyciągał z grantów, tamta kwota wystarczy na przysłowiowe “waciki”.

Czytaj więcej: Im pandemia nie straszna. Szumowscy właśnie zarobili 5 milionów złotych

– Firma OncoArendi Therapeutics od 2012 do 2020 roku 16 razy ubiegała się o dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju samodzielnie bądź jako członek konsorcjum, na przykład z inną jednostką naukową – poinformował w rozmowie z TVN24 rzecznik NCBiR Kamil Melcer.


– Łączna kwota przyznanych dofinansowań - nie przekazanych środków - we wszystkich tych konkursach, w których ten podmiot ubiegał się o dofinansowanie, to około 180 milionów złotych – wyjaśnił Melcer. Jak podkreślił, samo przyznanie dofinansowania nie oznacza wypłaty środków w dokładnie tej kwocie.

Jak ustalili wcześniej dziennikarze Faktu, w latach 2017–2020 spółka Marcina Szumowskiego otrzymała co najmniej 74 miliony złotych z dotacji i grantów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński zwrócili się do NCBiR o udzielenie informacji na temat wysokości dofinansowań przyznanych OncoArendi Therapeutics.

– Okazało się w NCBiR, że to nie jest 76 milionów, ale w czasie rządów PiS otrzymało dofinansowanie na poziomie 140 milionów, czyli dwa razy więcej – powiedział po kontroli Michał Szczerba w rozmowie z TVN24.

Wcześniej posłowie KO zapowiedzieli złożenie wniosku do CBA o kontrolę oświadczeń majątkowych ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz "wszystkich zakupów covidowskich, czyli tych związanych z pandemią, które realizowało Ministerstwo Zdrowia i inne instytucje publiczne".

Kariera "biednego ministra"



Łukasz Szumowski Od 24 listopada 2016 r. był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego, a od 9 stycznia 2018 r. ministrem zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Z oświadczenia majątkowego opublikowanego na stronach Sejmu RP wynika, że Łukasz Szumowski nie ma domu ani mieszkania, a jego oszczędności to niewiele ponad 30 tys zł.

Bogata jest natomiast żona byłego ministra. Na nią, poza udziałami w spółce Szumowski Investments, przepisał również rodzinny dom i imponującą posiadłość na Suwalszczyźnie.

Czytaj więcej: Łukasz Szumowski, czyli gwiazda mediów i minister "bezdomny". Ale za to z bogatą żoną