Benefity dla zaszczepionych przeciw Covid-19 na razie znikome. Lista "może się rozszerzyć"

Krzysztof Sobiepan
We wtorek Minister zdrowia Adam Niedzielski i szef KPRM Michał Dworczyk zaprezentowali plan narodowego programu szczepień przeciwko covid-19. Dokument liczy 9 rozdziałów i przedstawia strategie zaszczepienia populacji. Politycy wspomnieli też o benefitach dla osób zaszczepionych, choć nieoficjalnie lista miała być dużo dłuższa.
Narodowy programu szczepień przeciwko Covid-19 obejmie dorosłych i dzieci powyżej 12 lat. Fot. KPRM/Krystian Maj

Konferencja dot. strategii szczepień na Covid-19. Kiedy będą szczepienia?

We wtorek tuż przed godziną 10:00 rozpoczęła się nadzwyczajna konferencja prasowa dot. strategii Polski dot. zaszczepienia populacji przeciw Covid-19 – podał serwis Money.pl.

Minister zdrowia Adam Niedzielski i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zaprezentowali projekt narodowego programu szczepień przeciwko Covid-19. Według niego dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać osoby dorosłe oraz dzieci w wieku od 12 lat.

Strategia rządu ma formę dokumentu z dziewięcioma ważnymi rozdziałami. Opisują one m.in. skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, proces zakupów i finansowanie, dystrybucję i logistykę, zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień czy kolejność szczepień.


Przez obecny tydzień rząd czeka na opinie i uwagi, po czym zapisy zatwierdzi Rada Ministrów.

Kiedy szczepienia na Covid-19? Mapa szczepień i punkty już niedługo

Jak wskazali politycy, już 15 grudnia ma się pojawić pełna mapa szczepień na terytorium Polski. Pierwsze dawki szczepionki trafią do pacjentów jeszcze w styczniu lub na początku lutego.

Według podanych informacji w Polsce ma być już prawie 1 tys. punktów w których Polacy będą się mogli zaszczepić. Są to m.in. przychodnie, szpitale czy lekarze z własną praktyką. Przy pełnym obłozeniu punkty mogłyby zaszczepić 180 tys. osób każdego tygodnia. To nadal mało, bo cały rok pracy poskutkowałby zaszczepieniem jedynie 10 mln Polaków – wskazuje Money.

Docelowo rząd chce, by w kraju funkcjonowało ok. 8 tys. punktów szczepień. Procedura naboru chętnych placówek potrwa do 11 grudnia.

Czytaj także: Aż 8 tysięcy punktów. Poznaliśmy, jak będzie wyglądał proces szczepień na Covid-19

Status osoby zaszczepionej – co to, poświadczenie, kod QR

Na konferencji pojawiło się nowe wyrażenie. "Status osoby zaszczepionej" ma otrzymać każdy Polak po pełnym zabiegu szczepienia, czyli dwóch zastrzykach w pewnym odstępie czasu.

Tytuł ten pojawi się także w państwowych rejestrach. Przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej mają wydawać odpowiednie dokumenty w formie papierowej.

Rząd zakłada jednak także wersje elektroniczną poświadczenia. Ma być oparta o technologie kodów QR, czyli możliwych do łatwego zeskanowania aparatem smartfona układów czarnych kwadratów. Zaszczepieni otrzymają kod na telefon i będą się nim mogli legitymować. Nie wiadomo jeszcze, która instytucja miałaby przyznawać kody.

Jakie przywileje po zaszczepieniu na Covid-19?

Status wiązać się ma z określonymi przywilejami. Osoby zaszczepione będą zwolnione z ewentualnej kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną kornawirusem.

W przyszłości taka kwarantanna może też czekać osoby wracające z innych krajów. Obecnie po powrocie do Polski nie trzeba odbywać kwarantanny, ale możliwe, że taki obowiązek się pojawi – wskazuje Money.pl.

Ciekawą zmianą jest nie wliczanie zaszczepionych do limitów osób na spotkaniach, np. rodzinnych. Oznacza to, że mimo ograniczeń np. Wielkanoc można by już spędzić w większym gronie. Oczywiście jeśli szczepienia będą przebiegać według harmonogramu. To niestety koniec ulg dla zaszczepionych, przynajmniej na teraz.

– To pewne minimum na tę chwilę, które może się rozszerzyć. Przewidujemy system zachęt, choć na razie ma on sformułowanie dość ogólne, ponieważ nie znamy szczegółowych charakterystyk preparatów. Gdy te się pojawią, będziemy sprawdzać, jak rozszerzyć ten pakiet podstawowy - tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jakie ulgi planował rząd dla zaszczepionych na koronawirusa?

Oficjalne benefity dla zaszczepionych okazały się dość krótką listą, ale jeszcze w poniedziałek rano RMF FM informowało o znacznie większej liczbie rozważanych przez rząd opcji.

Reporterzy stacji dowiedzieli się nieoficjalnie, że planowano m.in. zwolnienie zaszczepionych z kwarantanny, gdy koronawirusem zakazi się któryś z domowników oraz szybsze wizyty w placówkach ochrony zdrowia czy uproszczone przyjęcia do szpitali.

Rząd rozważał nawet zwolnienie zaszczepionych z obowiązku noszenia maseczek ochronnych. Przeciwne pomysłowi miało być Ministerstwo Zdrowia i jak widać wygrało dyskusję.

Zaszczepieni bez maseczek? Dworczyk zaprzecza

Na konferencji rządu szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zaznaczył bowiem, że nie ma planu, by szczepienie wiązało się ze zwolnieniem z zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

– Realnym profitem jest bezpieczeństwo zdrowotne. Nie ma w dokumencie zapisów o nienoszeniu maseczki – tłumaczył polityk.

Czytaj także: "Szczepienia zaczną się w styczniu". Oto, co wiadomo o projekcie narodowej strategii szczepień