Kolejne branże ze wsparciem. Sejm zgodził się na rozszerzenie Tarczy 6.0

Grzegorz Koper
Po protestach i skargach części przedsiębiorców Sejm przychylił się do rozszerzenia Tarczy 6.0. Jednak nie uwzględniono potrzeb wszystkich branż proponowanych Senat.
Sejm przyjął część poprawek Senatu do Tarczy 6.0 Fot. Paweł Kozioł / Agencja Gazeta
Nowelizacja ustawy o tarczy 6.0 ponownie trafiła pod obrady Sejmu. Izba niższa poparła kilkadziesiąt z 451 poprawek Senatu. Izba wyższa proponowała rozszerzenie wsparcia na dodatkowych beneficjentów, Sejm zdecydował się zaakceptować tylko niektóre ze zmian.

Kto jeszcze może liczyć na wsparcie?

Sejm przystał na senacką propozycję rozszerzenia pomocy m.in. na branżę kateringową, sprzedaży detalicznej obuwia i wyrobów skórzanych w wyspecjalizowanych sklepach, sprzedawców wyrobów medycznych w tym ortopedycznych i działalności obejmującej pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany.


Ponadto na pomoc mogą liczyć też na przykład przedsiębiorcy działający przy postprodukcji filmów, ich dystrybucji, czy przedsiębiorcy związani z produkcją nagrań muzycznych. Nie zapomniano też o kodzie odnoszącym się do działalności obiektów sportowych.

Sejm przejął projekt po poprawkach Senatu. Teraz nowelizacja ustawy czeka na podpis prezydenta.

Tarcza 6.0

O Traczy 6.0 pisaliśmy już w INNPoland wcześniej. Jednym z jej głównych założeń było zwolnienie ze składek ZUS za okres od 1 listopada do 30 listopada 2020 roku i na jednorazowym postojowym przyznawanym w zależności od posiadanego kodu PKD.

Warunkiem utrzymania postojowego było uzyskanie w październiku lub w listopadzie 2020 r. niższego o co najmniej 40 proc., przychodu z działalności w stosunku do przychodu uzyskanego odpowiednio w październiku albo listopadzie w 2019 r.

Świadczenie postojowe przysługiwało w wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, obowiązującego w 2020 roku, czyli 2080 zł.

Z kolei do uzyskania zwolnienia z ZUS uprawniało wykazanie, że przychód uzyskany w listopadzie 2020 r. był niższy o co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w listopadzie 2019 r.

Czytaj także: Dadzą 2080 zł postojowego, zwolnią ZUS, ale... na nowych warunkach. Oto tarcza 6.0