Dane z rynku pracy napawają optymizmem. Jest lepiej niż się spodziewano
Koronawirus spowodował recesję gospodarczą. Choć pandemia odciska swoje piętno na gospodarce, to wyniki są lepsze, niż wcześniej przewidywano.
Płaca i zwolnienia
Business Insider zwrócił uwagę na statystyki GUS. Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wyniosło 5484,07 zł. Odnotowano wzrost rok do roku o 4,9 proc. Serwis zauważa, że to lepszy wynik od prognozowanego. Ekonomiści spodziewali się skoku o 4,7 proc.Średnia płaca brutto w przypadku umowy o pracę wzrosła rok do roku o 255 zł. BI podaje, że chodzi o firmy, gdzie zatrudniano powyżej 9 osób. Tam właśnie płace są najwyższe. Gorzej jest w budżetówce i w mikofirmach.
Lepiej niż prognozowano jest też w przypadku zatrudnienia w listopadzie. Tutaj zanotowano spadek o 1,2 proc. rok do roku, choć przewidywano ubytek o 1,5 proc. "Wpływ restrykcji na branżę gastronomiczną czy hotelarską okazał się niewielki, a zamknięcie części sklepów w galeriach handlowych trwało za krótko, żeby wpłynąć na zatrudnienie" – serwis przytacza komentarz Pekao.
Natomiast dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP ocenia dla BI, że kolejne miesiące raczej przyniosą trend spadkowy.
I fala koronawirusa
Sytuację na rynku pracy w trakcie I fali koronawirusa opisywaliśmy w INNPoland w kwietniu. Wtedy oberwało się firmom zajmującym się bezpośrednim kontaktem z klientem na przykład w handlu detalicznym, ale też gastronomii, usługom kosmetycznym, turystyce, transportowi, hotelarstwu i rozrywce.Czytaj także: W czasach koronawirusa da się znaleźć nową pracę. Zacznij od tych kroków
Ponad 42 proc. Polaków obawiało się utraty pracy z powodu kryzysu - wynikało z kwietniowych badań SW Research dla "Rzeczpospolitej". Bez lęku w zawodową przyszłość patrzyło wówczas 40 proc. ankietowanych, a ponad 17 proc. nie wyraziło swojej opinii. Utraty pracy obawiało się 45 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn.
Nadchodzące zwolnienie dla się niekiedy przewidzieć. Są symptomy, które zdradzają plany zwierzchnika przed podjęciem tej trudnej decyzji. Wśród nich znajduje się m.in. pomijanie pracownika w planach, zmiana sytuacji przedsiębiorstwa czy stopniowe pozbawianie podwładnego obowiązków.
Czytaj także: Zaraz stracisz pracę. 6 sygnałów, że twój szef chce cię zwolnić