To już koniec kultowych soków? Marwit w poważnych tarapatach

Natalia Gorzelnik
Jednodniowe soki i sałatki Martwitu, firmy będącej jednym z polskich pionierów w modzie na “świeżyznę”, dla wielu były najszybszym sposobem na codzienną bombę witamin. Były. Bo produkty Marwitu znikają ze sklepowych półek. Firma jest w ogromnych finansowych tarapatach.
Produkty firmy Marwit - w tym kultowy sok marchewkowy - znikają ze sklepowych półek. Fot. Facebook/Marwit
Jak donosi Gazeta Pomorska, Marwit ze Złejwsi Wielkiej koło Torunia czasowo wstrzymał dystrybucję. Jak ustalili dziennikarze, już w maju tego roku w Sądzie Rejonowym w Toruniu wobec firmy wszczęto postępowanie sanacyjne. Jest to jedno z postępowań restrukturyzacyjnych. Dług spółki już w 2018 roku miał wynosić 12 milionów złotych.

Zarządcą firmy Marwit, ustanowionym przez toruński sąd, jest Krzysztof Gołąb.

– 28 lipca 2020 roku zarządca złożył w Sądzie Rejonowym w Toruniu: spis wierzytelności, plan restrukturyzacyjny oraz propozycje układowe sporządzone przez dłużnika (Marwit - przyp red.) – mówi dla dziennika Valeria Grzebińska, kierownik sekretariatu w warszawskiej kancelarii adw. Krzysztofa Gołębia.


– Obecnie rozpoznawane są sprzeciwy wierzycieli co do umieszczenia wierzytelności w spisie wierzytelności. 6 listopada 2020 roku zarządca złożył w sądzie wniosek o umorzenie postępowania sanacyjnego. Wedle naszej wiedzy, wniosek nie został dotychczas rozpoznany. W przypadku umorzenia postępowania sanacyjnego, dłużnikowi będzie przysługiwało uprawnienie do złożenia uproszczonego wniosku o ogłoszenie upadłości. Powodzenie postępowania jest uzależnione od decyzji wierzycieli, w przypadku dalszego prowadzenia postępowania sanacyjnego – wyjaśnia przedstawicielka zarządcy.

Jaka będzie przyszłość Marwitu?

Łukasz Lewczuk z firmy Marwit potwierdził, że w zakładzie nastąpiło czasowe wstrzymanie dystrybucji. Przyczyny mają być dwie: pandemia i sezonowość. – Wcześniej też były ograniczenia produkcji w tym czasie, bo kto w okresie świątecznym myśli o świeżych sokach? Każdy ma w głowie tylko prezenty. Niestety, COVID-19 też zrobił swoje. Ale nie ma się o co martwić, po Nowym Roku ruszymy z produkcją. Nie zwalniamy pracowników – zapewnia.

Firma Marwit zatrudnia około 200 osób. Współpracuje też z ok. 50 kierowcami na własnej działalności.

Marwit jest liderem na krajowym rynku producentów świeżych soków i surówek. Firma działa już od 25 lat. Jest właścicielem takich marek jak Marwit, Witmar, Ogrody Natury oraz Oskoła. Marwit eksportuje swoje produkty do: Kanady, USA, Szwecji, Francji, Portugalii, Niemiec, Czech, Szkocji i Irlandii. Firma otrzymała nagrodę „Złota Kareta” oraz Certyfikat Jakość Roku 2017. Marwit został także liderem wśród producentów soków w rankingu Równi w Biznesie przygotowanym przez Polską Izbę Handlu.