Naukowcy alarmują. Polacy w tych rejonach częściej chorują na Covid-19

Grzegorz Koper
Nie jest tajemnicą, że jesteśmy w czołówce europejskich państw z powietrzem najgorszej jakości. Niestety, jak pokazują badania, ma to wpływ również na zachorowania na Covid-19.
Jakość powietrza może wpływać na przebieg covid-19. Fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta

Zła jakość powietrza sprzyja koronawirusowi

Ze wstępnych badań naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wynika, że więcej zachorowań na covid-19 jest w województwach o bardziej zanieczyszczonym powietrzu, jak informuje PAP.

– W obecnej fazie pandemii w Polsce wyraźnie widać, że jest związek pomiędzy średnim poziomem zanieczyszczenia powietrza a liczbą zachorowań na covid-19. Mniejszą korelację widać pomiędzy jakością powietrza a liczbą zgonów z powodu covid-19, choć tych zgonów jest mniej tam, gdzie powietrze jest lepszej jakości – cytuje prof. Piotr Kleczkowskiego agencja.


Naukowiec zastrzegł, że badania mają wstępny charakter i wymagają dalszych prac. Wyjaśnił również, że są międzynarodowe prace wskazujące, że wirus może się przenosić za pomocą pyłów. Dodał, że póki co nie ma na to pewnych dowodów.

Smog i przebieg covid-19

W INNPoland opisywaliśmy badania naukowców z Uniwerystetu Emory'ego w Atlancie. Wyniki opublikowano w The Innovation. Uczeni przeanalizowali występowanie dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego PM 2,5 i ozonu ze śmiertelnością na koronawirusa.

Okazało się, że długoterminowa ekspozycja na dwutlenek azotu współwystępuje ze zwiększoną liczbą ciężkich przypadków i śmiertelnością covid-19. Odnotowano też śladową korelację pomiędzy ilością pyłu PM 2,5 w powietrzu i tragicznymi skutkami covid-19. Nie znaleziono korelacji pomiędzy ozonem a śmiertelnością z powodu koronawirusa.

Złej jakości powietrze szkodzi i bez covid-19. Donghai Liang, współautor badania wskazał, że długo- i krótkoterminowa ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza wiąże się z pośrednim i bezpośrednim wpływem na ludzkie ciało przez nasilenie stresu oksydacyjnego, stanów zapalnych i ryzyka chorób oddechowych.

Czytaj także: Może nasilać skutki COVID-19, powoduje inne choroby. Za chwilę będzie go pełno w naszym powietrzu