Oto efekt uboczny koronawirusa. Naukowcy wyliczyli, o ile więcej jemy i palimy

Grzegorz Koper
Pandemia wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Ten rok odbija się na naszych nawykach żywieniowych, a nawet potęguje uzależnienie od papierosów.
Polacy zaniedbują swoją dietę w trakcie pandemii. Fot. Nathan Dumlao / Unsplash.com

Pandemia potęguje złe nawyki

Pandemia odbija się nie tylko na naszej psychice. Business Insider przytacza badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Wynika z nich, że niemal co trzeci Polak odnotował wzrost masy ciała w trakcie epidemii koronawirusa.

Według badań nadmiarowe kilogramy są spowodowane niższą jakością jedzenia i pomijaniem w diecie warzyw, owoców i roślin strączkowych. Niestety to nie koniec wpływu pandemii na nasze złe nawyki. BI podaje też, że 45 proc. palaczy zwiększyło częstotliwość sięgania po papierosa.


Co ciekawe, z badań Nielsena opisywanych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że pijemy nieco mniej alkoholu (ilościowy spadek rynku o 1 proc.), ale za to wydajemy na niego więcej. Co ciekawe, Polacy coraz częściej sięgają po inne rodzaje trunków.

Czytaj także: Polacy zmieniają swoje upodobania. Jest trunek, który szybko zyskuje na popularności

Dbaj o swoje samopoczucie

Nie jest tajemnicą, że obawy przed wirusem, zamknięcie w domu i brak dotychczasowych rozrywek na zewnątrz mają wpływ na nasze samopoczucie. NaTemat.pl opublikowało w marcu 7 porad, jak nie dać się koronawirusowi i dbać o własną psychikę w trakcie epidemii.

Ważne jest pielęgnowanie relacji z ludźmi. Niestety izolacja, kwarantanny, praca zdalna i zamknięcie wielu rozrywek na zewnątrz, przyczynia się do odczuwania samotności bardziej, niż kiedykolwiek. Warto więc wykorzystać Internet do "spotkań" i kontaktu z rodziną i znajomymi.

Wśród innych "lifehacków" znalazły się też m.in. zaplanowanie porządku dnia, filtrowanie otrzymywanych informacji i pomaganie innym.

Czytaj także: Bądź dla siebie dobry. 7 lifehacków, jak dbać o zdrowie psychiczne w czasach pandemii