Wiemy, które produkty podrożeją w 2021 r. Jest też dobra wiadomość
Niedługo przywitamy 2021 r. Choć nie wiemy, co przyniesie przyszłość, to powinniśmy się spodziewać podwyżek cen niektórych produktów. Na szczęście mamy też dobrą wiadomość dla konsumentów. W dół powinny pójść ceny odzieży.
Co podrożeje w 2021 r.?
"Gazeta Wyborcza" zwraca uwagę na spodziewany w przyszłym roku wzrost cen poszczególnych produktów. Cytowani przez gazetę eksperci zwracają uwagę na podwyżki urządzeń AGD. Powodem wzrostów ma być skok płac i energii, ale i np. nowe krajowe i unijne regulacje m.in. te dotyczące elektrorecyklingu.Zdaniem cytowanego przez "GW" Piotra Soroczyńskiego z Krajowej Izby Gospodarczej, wzrośnie też cena kosmetyków. Roczna dynamika cen artykułów higieny osobistej i kosmetyków wynosiła w tym roku nieco ponad 2 proc.
– W roku 2021 oczekujemy jej przyspieszenia – zwłaszcza w początku roku do nieco ponad 3 proc. Powodem wzrostów cen będzie wzrost kosztów wytwarzania – "GW" cytuje słowa specjalisty.
Zdrożeć mają też książki, ale jest i dobra wiadomość. Zdaniem eksperta spadki cen odzieży i obuwia, które były odnotowywane w tym roku powinny się utrzymać w 2021 r. Związane jest to m.in. z wysoką podażą towarów z importu.
Wzrost cen w tym roku
Niedawno w INNPoland zwracaliśmy uwagę na dane GUS-owskie dotyczące wzrostu cen w listopadzie 2020 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.Wśród towarów, które poszły w górę znalazła się na przykład żywność. Tutaj zmianę najbardziej można odczuć w przypadku pieczywa, którego cena skoczyła aż o 7 proc. w stosunku do listopada 2019 r. Podrożały też m.in. ryż i mleko, bo odpowiednio o 6,8 i 6,4 proc.
Ale i w tej kategorii odnotowano pewne spadki. W dół poszły ceny mięsa drobiowego i wieprzowego. Cena tego pierwszego spadła o 6,5 proc., natomiast smakosze wieprzowiny wydadzą o 3,3 proc. mniej. Osoby preferujące nieco witamin w swojej diecie mają jednocześnie powody do zadowolenia i smutku. Choć cena warzyw spadła o 2 proc., to już na owoce trzeba przeznaczyć o 6,2 proc. więcej pieniędzy.
Podskoczyły też koszty użytkowania "mieszkania lub domu i nośnika energii". Tutaj GUS odnotował wzrost o 7,4 proc. W tej kategorii niemal wszystko podrożało. Np. opłaty na rzecz właścicieli o 4 proc., a usługi kanalizacyjne o 4,5 proc. Taniej jedynie jest w przypadku gazu, który staniał o 4,3 proc.
Czytaj także: Minął ledwie rok, a ceny w Polsce ostro wzrosły. Te produkty podrożały najbardziej
Listopad nie stanowi szczególnego wyjątku na tle całego roku. Polska od jakiegoś czasu musi mierzyć się z inflacją. Eurostat wskazał, że we wrześniu ceny produktów i usług w Polsce rosły najszybciej w całej Unii Europejskiej.