Tego nie przegap w 2021 r. 5 technologicznych trendów, które zmienią nasze życia

Natalia Gorzelnik
2021 rok wyznacza początek nowej dekady. Dekady, w czasie której jeszcze głębiej zanurzymy się w cyfrowej transformacji. Dekady, która upłynie pod znakiem udoskonalania technologii. Dekady odkryć naukowych, które będą mogły poprawić jakość życia miliardów ludzi na świecie. I aż nam nogi chodzą na myśl o tym, co przyniesie nadchodzący rok.
Kierunki, w jakich będą rozwijały się nauka i technologia, wyznaczyła pandemia. Pexels.com


Pandemia obnażyła braki

Pandemiczny 2020 wyznaczył obszary, których rozwój stał się absolutnym priorytetem. Obnażył też niedoskonałości w technologiach, co do których byliśmy przekonani, że działają całkiem nieźle. Wyzwania codzienności przełożyły się na zintensyfikowaną pracę w laboratoriach i centrach technologicznych. I pokazały nowe kierunki rozwojowe.


Według firmy badawczej Forrester Research, związane z pandemią zmiany w wyborach konsumenckich, problemy dotyczące bezpieczeństwa publicznego czy etycznych aspektów wykorzystania sztucznej inteligencji oraz rosnące skutki zmian klimatycznych zmuszają firmy do uwzględniania zupełnie nowych czynników ryzyka w swoich długoterminowych planach rozwoju. A jednym z kluczowych elementów, który może ułatwić i przyspieszyć proces zmian, jest technologia.

Jakich dominujących trendów możemy spodziewać się w 2021 roku?

1. Rozwój sztucznej inteligencji

Jak czytamy w Forbes, sztuczna inteligencja już teraz jest jednym z najważniejszych trendów technologicznych. W 2021 roku stanie się jeszcze cenniejszym narzędziem, które będzie pomagało w interpretacji i rozumieniu otaczającego nas świata.

Przy okazji rozwijania AI, będziemy zbierać jeszcze więcej danych dotyczących opieki zdrowotnej, wskaźników infekcji czy skuteczności środków prewencyjnych. To pozwoli na skuteczniejsze radzenie sobie ze skutkami pandemii. Algorytmy uczenia maszynowego będą coraz bardziej udoskonalane.

Sam rozwój AI to jednak nie wszystko. Bardzo ważnym kierunkiem będą również etyczne aspekty jej wykorzystania. Konsumenci będą oczekiwać od firm wdrażania sztucznej inteligencji w odpowiedzialny sposób.

2. Inteligentna automatyzacja

Z powodu pandemii, wiele firmy musiało przyspieszyć automatyzację procesów, m.in. sprzedażowych czy związanych z kontaktem z klientami - czytamy w IE.

Inteligentna automatyzacja będzie stanowić połączenie robotycznej i cyfrowej automatyzacji procesów z pragmatyczną sztuczną inteligencją. Technologia pozwoli firmom stać się bardziej wydajnymi i odpornymi, umożliwiając jednocześnie rozszerzenie zakresu ich działalności.

3. Rozwój 5G

Popyt na szybki internet oraz zwrot w kierunku smart -domów, smart-miast i coraz większej autonomiczności, wpływają na rozwijanie technologii 5G.

Jak czytamy w Inc., w 2021 roku zobaczymy nowe aktualizacje infrastruktury i narzędzi lub aplikacji, zarówno ze strony dużych korporacji, jak i start-upów.

Obecnie w 5G inwestuje ponad 380 operatorów na całym świecie. Ponad 35 krajów uruchomiło już komercyjne usługi 5G.

4. Rewolucja w rozwijaniu leków

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do poważnych zmian w branży farmaceutycznej. Po niecałym roku prac nad szczepionką przeciwko COVID-19 okazuje się, że testowanie leków może być szybsze i łatwiejsze.

Zmienił się również sposób prowadzenia tradycyjnych badań klinicznych. Naukowcy prowadzą konsultacje online i zdalnie zbierają dane. To również ma wpływ na przyspieszenie procesów związanych z wdrażaniem.

Zarówno Pfizer, jak i Moderna opracowały szczepionki mRNA - to ogromna innowacja, zastosowana po raz pierwszy w historii ludzkości. Jak czytamy w Inc., w 2021 roku takich innowacji będzie jeszcze więcej - zarówno jeśli chodzi o testy związane z Covid-19, jak i nowych kandydatów na szczepionki.

5. Rozwiązania chmurowe As-a-service

As-a-service to model biznesowy polegający na świadczeniu usług w chmurze za pośrednictwem specjalnych platform na żądanie. To usługa skierowana obecnie przede wszystkim do programistów. Coraz chętniej korzysta z niej również biznes.

W tym modelu sprzedaż gotowego, często dostosowanego do potrzeb użytkownika, oprogramowania czy kompletu aplikacji nie wiąże się z koniecznością zakupu sprzętu ani instalacji czegokolwiek na własnych komputerach. Wszystkie potrzebne programy znajdują się na serwerach dostawcy.

Jak przekonuje Forbes, model jest kluczem, dzięki któremu wszystkie inne technologiczne trendy są na wyciągnięcie ręki. Osiągnięcia sztucznej inteligencji czy robotyki są w zasięgu możliwości każdej firmy czy organizacji - bez względu na ich możliwości finansowe czy budżet.

Firmy, które w tym roku skalowały swój biznes w oparciu o usługi chmurowe, dobrze na tym wyszły. Dobrym przykładem może być Zoom, który bardzo szybko stał się powszechnie znaną marką. To głównie dzięki szybkości, z jaką był w stanie podłączać nowe serwery i zwiększać zasięg oraz jakość swoich usług. Właśnie dzięki chmurze. W 2021 ten trend będzie się rozwijał jeszcze bardziej.