Dodatkowe postojowe i zwolnienie z ZUS. Rusza nabór wniosków do Tarczy 6.0
Dzisiaj zaczyna działać Tarcza 6.0. To rządowa odpowiedź dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu lockdownu części gospodarki. Wybrani beneficjenci otrzymają dodatkowe postojowe i zwolnienie z ZUS.
Jednorazowe dodatkowe postojowe
30 grudnia rusza nabór wniosków na pomoc w ramach Tarczy 6.0. Chodzi o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Mowa tu o 2080 lub 1300 zł dodatkowych pieniędzy. W zależności od wysokości poprzedniego postojowego.Pomoc obejmie tych, których dotknął przestój w działalności związany z pandemia koronawirusa, a już wcześniej skorzystali z co najmniej jednego świadczenia postojowego.
O jednorazowe postojowe mogą ubiegać się przedsiębiorcy z branż, których PKD jest wyszczególnione na stronie ZUS. Mowa tu o ok. 40 kodach PKD. Zakład zapowiedział, że sprawdzi przeważające PKD firm na podstawie danych z REGON z 30 września 2020 r.
Wśród innych warunków niezbędnych do otrzymania pomocy jest np. uzyskanie przychodu z działalności w październiku lub listopadzie tego roku odpowiednio niższego o 40 proc. w stosunku do przychodu z października lub listopada 2019 r.
Wniosek RSP-DD6 składa się wyłącznie elektronicznie. Można to zrobić za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wnioski składa się od 30 grudnia 2020 r. ZUS informuje, że najpóźniej można je złożyć ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
Zwolnienie z ZUS
Od 30 grudnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r. możliwe jest też złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS. Chodzi składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych za listopad 2020 r.Zwolnienie dotyczy w większości tych samych PKD, co przy dodatkowym postojowym. Kody i więcej informacji dostępne są na stronie ZUS. Wśród warunków niezbędnych do otrzymania zwolnienia ze składek ZUS za listopad znajduje się m.in. wskazanie, że przychód uzyskany w tym miesiącu był niższy od przychodu w listopadzie 2019 r. o co najmniej 40 proc.
Należy pamiętać, że jednym z warunków otrzymania pomocy jest dopełnienie terminu złożenia deklaracji rozliczeniowych i innych raportów za listopad 2020 r.. ZUS przypomina, że czas na to jest do 31 grudnia 2020 r.
Problemy przedsiębiorców dotykają też pracowników
Bez wsparcia firmy nie poradzą sobie w utrzymaniu się na powierzchni w czasie lockdownu. Już teraz zauważalne są problemy finansowe wielu przedsiębiorstw. Te odbijają się bardzo często na pracownikach.Niektóre branże rozpoczęły cięcia w kadrach. Business Insider podawał na początku grudnia, że w samej Warszawie chęć przeprowadzenia zwolnień grupowych zgłosiły 23 firmy, a dotyczy to 4051 osób.
W innych regionach nie było lepiej. Portal informował o rekordowej skali zwolnień na Śląsku. W tym roku do października tamtejsi pracodawcy zadeklarowali zwolnienie ponad 6 tys. osób. W ubiegłych latach mowa była o ponad 2 tys. pracowników rocznie
Czytaj także: Pandemia zbiera żniwo na rynku pracy. Znamy branże, w których firmy najczęściej żegnają pracowników