Polacy pokochali mieszkanie w tych domach. Nie wymagają pozwolenia na budowę

Grzegorz Koper
Coraz więcej Polaków skłania się ku domom modułowym. To niedrogie konstrukcje, które zaczynają stanowić poważną alternatywę dla tradycyjnych domów i mieszkań. Do tego część z nich nie wymaga pozwolenia na budowę.
Domy modułowe zdobywają popularność na całym świecie. Fot. 123rf.com / brizmaker

Bez pozwolenia na budowę

Domy modułowe coraz częściej przekonują do siebie Polaków. To niedrogie konstrukcje, które nie mają fundamentów. Okazuje się, że jeśli powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 mkw., to nie trzeba nawet wnosić o pozwolenie na budowę. Wystarczy jedynie zgłosić taki zamiar.

Money.pl przyjrzał się fenomenowi coraz większej popularności tego typu budownictwa w Polsce. Zdaniem przedsiębiorców cytowanych przez serwis, rynkowi domów modułowych wyraźnie pomaga wysoki koszt mieszkań w mieście.

W Warszawie przekracza już 10 tys. za metr kwadratowy. Natomiast ceny najtańszych konstrukcji modułowych zaczynają się już od 35-40 tys. zł. Oczywiście są też o wiele droższe budynki.


Portal podaje za ekspertami, że moda na domy modułowe nie skończy się szybko. Na zachodzie Europy konstrukcje tego typu cieszą się popularnością od lat. Choć często jedynie jako drugi dom do rekreacji, a nie do mieszkania na co dzień.

Czym jest dom modułowy?

Dom modułowy to konstrukcja, której złożenie jest znacznie tańsze i mniej czasochłonne od tradycyjnej budowy. Koszty wykonania takiego domu są różne. Zależą w głównej mierze od technologii, na którą się zdecydujemy, rozmiaru i zaplanowanych przez nas udogodnień.

Niewątpliwie wzrost cen mieszkań na rynku nieruchomości skłania wielu Polaków do rozważań nad alternatywnym sposobem na zdobycie własnego dachu nad głową. Bo przecież koszt zakupu mieszkania to nie są drobne. Cenom nie przeszkodziła nawet pandemia koronawirusa.

W III kwartale 2020 r. ceny mieszkań w wielu miastach osiągnęły rekordy. Next Gazeta.pl podawała za danymi Expander Advisors, że zwyżka dotyczyła 11 na 17 analizowanych miast. W całej próbie ceny mieszkań wzrosły średnio o 6 procent.

Czytaj także: Deweloperzy mają pandemię gdzieś. Ceny mieszkań biją kolejne rekordy [LISTA]