Wiemy, ile Polska zapłaci za szczepionki przeciw Covid-19. Liczby robią wrażenie

Katarzyna Florencka
W 2021 r. rząd planuje zakupić ponad 60,5 mln szczepionek przeciwko Covid-19, a w kolejnym ponad 1,52 mln. Z przedstawionego właśnie projektu rozporządzenia dowiedzieliśmy się też, jaka będzie średnia cena jednej szczepionki.
Rząd planuje kupić w tym roku ponad 60 mln sztuk szczepionki przeciw koronawirusowi. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Szczepienie przeciw Covid-19 ma być darmowe dla wszystkich mieszkańców Polski. Choć jednak nie będziemy musieli do nich dopłacać nic z własnej kieszeni, koszt zakupu szczepionek poniesiemy solidarnie wszyscy – opłacone będą z budżetu państwa. Rząd ujawnił właśnie, ile średnio zapłaci za jedną szczepionkę.

Czytaj także: Kiedy zaczną się szczepienia kolejnej grupy? Dworczyk podał konkretny termin

Ile kosztuje szczepionka przeciw koronawirusowi?

Jak podaje serwis Business Insider, z oceny skutków regulacji do projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie metody zapobiegania Covid-19 możemy dowiedzieć, że średni koszt netto szczepionki wyniesie 38,05 zł. Nietrudno policzyć, że łącznie jest to ponad 2 mld zł, jednak rząd nie określa całościowego kosztu programu.


"Koszt zakupu szczepionek wynika z ostatecznego wolumenu szczepionek dostarczonych na polski rynek w poszczególnych latach zgodnie z podziałem przyjętym dla dystrybucji szczepionek przez podmiot odpowiedzialny" – czytamy.

Z projektu możemy się również dowiedzieć, że w zeszłym roku rząd zakupił "do 100 tys. sztuk" szczepionki, w 2021 r. planuje kupić ponad 60,5 mln sztuk, a w 2022 r. – ponad 1,5 mln sztuk. Rządowe rachunki zakładają, że program szczepień obejmie wszystkie osoby dorosłe.

Narodowy Program Szczepień

Szczepienia w ramach tzw. Narodowego Programu Szczepień są darmowe i dobrowolne, a program podzielono na kilka etapów.

W pierwszym zaszczepieni zostaną pracownicy sektora ochrony zdrowia – personel medyczny, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Kolejne etapy dotyczyć będą pozostałych grup społecznych. Zakwalifikowanie do danego etapu i kolejność otrzymania szczepionki będzie zależała od zawodu, wieku i stanu zdrowia.