Błyskotliwe kariery w Kancelarii Prezydenta. Paweł Mucha zarobi więcej od Andrzeja Dudy

Natalia Gorzelnik
2021 r. w Kancelarii Prezydenta rozpoczął się od zmian. Paweł Mucha przestał być zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta RP. Został za to doradcą społecznym Andrzeja Dudy. To jednak nie jedyna osobistość, której będzie służył radą. Mucha ma być przede wszystkim wsparciem dla Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego.
Paweł Mucha będzie doradcą prezesa w NBP. Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
O zmianach w Kancelarii jako pierwsza pisała Interia. Dziennikarze o zmianę funkcji zapytali samego zainteresowanego.

– Mam zaszczyt nadal współpracować z panem prezydentem. Do dnia 31 grudnia 2020 r. pełniłem funkcję zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta i sekretarza stanu. Od dnia 1 stycznia 2021 r. nadal wspieram pana prezydenta - jako doradca Prezydenta RP. Jest to funkcja społeczna – przekazał portalowi Paweł Mucha.

Były wiceszef Kancelarii Prezydenta RP potwierdził również swoją współpracę z Narodowym Bankiem Polskim. – Od dnia 1 stycznia 2021 r. jestem zatrudniony w NBP jako doradca prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego – powiedział.

Ile zarobi Paweł Mucha?

Czy transfer do NBP jest korzystny? Z pewnością pod kątem finansowym. Jak czytamy w money.pl, doradcy prezesa mogą liczyć na pensję w wysokości przynajmniej 20 tysięcy złotych miesięcznie, ale są i tacy, którzy dostają 38 tysięcy złotych miesięcznie (kwoty brutto).


W Pałacu Prezydenckim Mucha zarabiał znacznie mniej. Według danych z jesieni 2020 roku, zastępca szefa kancelarii może zarabiać maksymalnie ok. 13 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Najwięcej w Kancelarii zarabia sam prezydent - ponad 20 tysięcy złotych brutto. To jednak wciąż mniej niż maksymalna wypłata, do której może dojść jego były doradca.

Zmiany w Kancelarii Prezydenta

Przejście Muchy do NBP to nie jedyna zmiana w Kancelarii. Jedną z wcześniej już zapowiadanych zmian jest odwołanie Krzysztofa Szczerskiego z funkcji szefa gabinetu prezydenta. Na to stanowisko powołano Pawła Szrota, dotychczasowego sekretarza stanu w KPRP oraz wieloletniego wiceszefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Prezydent powołał też byłego wojewodę małopolskiego, Piotra Ćwika, na stanowisko zastępcy szefa KPRP, zwolnione przez Pawła Muchę.

Czytaj więcej: Zmiany w Kancelarii Prezydenta. Krzysztof Szczerski odwołany