Zaskakujące wyniki badań. Polacy zmieniają zdanie co do szczepionek

Grzegorz Koper
Łaska opinii publicznej na pstrym koniu jeździ. Z początku Polacy nieufnie podchodzili do szczepień. Dziś okazuje się, że nad Wisłą przychylniejszym okiem patrzymy na ten sposób zwalczania koronawirusa.
Polacy zmienili zdanie w stosunku do szczepionek. Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta

Chętniej się zaszczepimy

W listopadzie niespełna 16 proc. Polaków zdecydowanie opowiedziało się za przyjęciem szczepionki, natomiast dziś liczba zdecydowanie chętnych wzrosła do 47,9 proc., wynika z badania United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

"Raczej tak" na pytanie o zamiar zaszczepienia odpowiedziało w styczniu 19,7 proc. (w listopadzie 26,7). Wyraźnie zmalała liczba niechętnych szczepieniom. Zdecydowaną odmowę zaszczepieniu deklaruje 15,1 proc. (w listopadzie 28 proc.), a "raczej nie" odpowiedziało ostatnio 13 proc. ankietowanych (wcześniej było to 22,2 proc.).


RMF24 podaje, że najwięcej gotowych do zaszczepienia się jest w grupie osób powyżej 50 roku życia. Wśród nich chęć zadeklarowało aż 70 proc. badanych.

Program szczepień

Narodowy Program Szczepień rusza pełną parą. W 2021 r. rząd planuje zakupić ponad 60,5 mln szczepionek przeciwko Covid-19, a w kolejnym ponad 1,52 mln.

Szczepienie przeciw Covid-19 ma być darmowe dla wszystkich mieszkańców Polski. Choć jednak nie będziemy musieli do nich dopłacać nic z własnej kieszeni, koszt zakupu szczepionek poniesiemy solidarnie wszyscy – opłacone będą z budżetu państwa.

Business Insider podawał, że według rządu średnia cena netto szczepionki wynosi 38,05 zł. Nietrudno policzyć, że łącznie jest to ponad 2 mld zł, jednak rząd nie określa całościowego kosztu programu. Rządowe rachunki zakładają, że program szczepień obejmie wszystkie osoby dorosłe.

Czytaj także: Wiemy, ile Polska zapłaci za szczepionki przeciw Covid-19. Liczby robią wrażenie