Orlen kupił wydmuszkę. Ujawniono, co wyprzedała Polska Press

Krzysztof Sobiepan
Co tak właściwie kupił PKN Orlen za 120 mln zł? Jak się okazuje Grupa Polska Press systematycznie wyprzedawała swój majątek od 2015 r. Oznacza to m.in., że polski koncern paliwowy będzie musiał płacić niemałe sumy Niemcom, jeśli chce utrzymać działanie kupionych gazet lokalnych.
Jak podaje "GW", redakcje Grupy Polska Press nie mają własnych budynków. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Polska Press nie ma nieruchomości

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", Polska Press systematycznie wyprzedawała nieruchomości do zewnętrznej spółki VGP Nieruchomości. Proces ten miał nabrać tempa w 2015 r., gdy PiS przejęło władzę w Polsce. Na najwyższe obroty wspięto się w 2017 r. VGP kupiło wtedy nieruchomości PP w Gdańsku, Krakowie, Łodzi i Sosnowcu za łączną kwotę 92 mln zł.

Zysk ze sprzedażny został wtedy przekierowany do niedawnego niemieckiego właściciela grupy Polska Press, firmy HKM. Przedsiębiorstwo oczekiwało "zwrotu dopłat", bo we wcześniejszych latach finansowo wspierało polską grupę. Na przestrzeni 2017-2018 r. w ten sposób do Niemców trafiło 221 mln 427 tys. zł.


Redaktor naczelny jednego z dzienników Grupy Polska Press wskazał zaś, że publikacja wynajmuje swoją siedzibę, a czynsz płaci do spółki VGP Nieruchomości. "Wyborcza" twierdzi, że żadna z zakupionych przez Orlen redakcji nie jest już właścicielem swojej siedziby, a spółka paliwowa nie kupiła firmy VGP. Oznacza to, że koncern będzie musiał opłacać Niemcom czynsze, jeśli gazety mają dalej działać.

Orlen przejmuje wydawnictwo Polska Press

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, 7 grudnia PKN Orlen poinformowała o złożeniu oferty kupna Polska Press.

"Grupa Orlen przejmuje wydawnictwo Polska Press. Dzięki temu będzie miała dostęp do 17,4 mln użytkowników portali wydawnictwa" – pisał wtedy na Twitterze prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek.

W portfolio prasowym Polska Press Grupy jest ponad 20 dzienników regionalnych, w tym wiele znanych tytułów takich jak "Dziennik Zachodni", "Gazeta Wrocławska", "Kurier Poranny" czy "Głos Wielkopolski". Poza tym około 150 tygodników lokalnych, bezpłatna gazeta naszemiasto.pl oraz magazyny.

Obecnie toczy się jeszcze postępowanie UOKiK-u. Urząd ma ocenić, czy transakcja nie wpłynie negatywnie na rynek medialny. Sprawa ma obecnie status: w toku.

Czytaj także: To dużo poważniejsze, niż myślicie. Oto co przejmuje Orlen razem z Polską Press [LISTA]