Sprzedawał fałszywe szczepionki i negatywne testy na COVID-19. Delikwenta złapano

Emilia Bromber
Czy można zarobić na pandemii? Okazuje się, że można - tylko niekoniecznie legalnie. Policja zatrzymała właśnie 26-latka z Katowic podejrzanego o internetowy handel podrobionymi szczepionkami oraz zaświadczeniami o negatywnym wyniku testów na obecność COVID-19.
Kwitnie handel fałszywymi szczepionkami i testami Fot. Karolina Grabowska / pexels.com

Sprzedawał testy na COVID-19

Jak czytamy w komunikacie, akcja jest wynikiem współpracy policjantów z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji z Wydziałem do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W efekcie monitorowania sieci pod kątem sprzedaży produktów związanych z COVID-19 w styczniu br. policjanci natrafili na ogłoszenia dotyczące oferty "nowej szczepionki na COVID-19 w formie ampułko-strzykawki" oraz "negatywne testy COVID-19". Ocena zgromadzonych materiałów doprowadziła do 26-letniego programisty z Katowic.


Policja przypomina, że "szczepionka jest bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19".

Spray przeciw COVID-19

Po co ludziom negatywne testy na koronawirusa? Możemy się tylko domyślać. Żeby jednak legalny test wyszedł ujemnie, warto zadbać o prewencję i swoje zdrowie przed jego wykonaniem. Pomocą w tym może być kanadyjski preparat do nosa, tym razem zgodny z prawem, lecz będący jeszcze w trakcie testowania.

Mowa o sprayu SaNOtize na bazie tlenku azotu, który ma zabijać 99,9 proc. wirusów SARS-CoV-2 w drogach oddechowych, zanim te zdążą wywołać chorobę COVID-19.

Według badań preparat rozpylony w nosie za pomocą aplikatora niszczy koronawirusy w górnych drogach oddechowych, zanim dojdzie do ich zainkubowania i rozprzestrzenienia się do płuc zainfekowanej osoby.

W Kanadzie, skąd pochodzi preparat, odbywa się II faza testów klinicznych tego środka. W zeszłym tygodniu próby kliniczne sprayu rozpoczęły się także w Wielkiej Brytanii w szpitalach Ashford i St Peter’s.

Czytaj także: Resort zdrowia dostał propozycję nie do odrzucenia. Polska firma oferuje supertanie testy na Covid