"Priorytetem MSWiA jest godne wynagradzanie tych, którzy każdego dnia dbają o nasze bezpieczeństwo. Dlatego wprowadzamy nowe rozwiązania, które poprawią warunki pełnienia służby" – informuje na mediach społecznościowych resort spraw wewnętrznych. To efekt prac powołanego w MSWiA specjalnego zespołu ds. poprawy warunków służby.
Świadczenie mieszkaniowe dla mundurowych
Od 1 lipca wejdzie w życie program świadczenia mieszkaniowego dla służb podległych MSWiA (Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa). Jak czytamy w ogłoszeniu, będzie ono zwolnione od podatku.
Mundurowi otrzymają od 900 do 1800 zł w zależności od lokalizacji, celem wynajmu mieszkania albo spłaty kredytu hipotecznego. Pieniądze będą wypłacane co miesiąc.
"Jestem przekonany, że nowe rozwiązania zapewnią funkcjonariuszom służb resortu lepsze, bardziej komfortowe i bezpieczne warunki pełnienia służby" – powiedział szef resortu Tomasz Siemoniak.
Nowe świadczenia mają zapewnić funkcjonariuszom większą elastyczność, pozwalająca im dopasować życie do potrzeb zawodowych.
Ma to zapewnić również stabilizację kadr. Temat problemów mieszkaniowych miał być wśród problemów, będących przyczyną odejść z Policji.
Wsparcie przybierze jedną z czterech form, zależnych od wariantów dostępnych w danej jednostce:
Zobacz także
Inwestycje w służby mundurowe
Dodatek mieszkaniowy dla służb mundurowych zapowiadał premier Donald Tusk 4 lutego br. W tym roku budżet Policji został zwiększony o 41 proc. w porównaniu z 2023 rokiem i wynosi 20,31 mld zł, to największa podwyżka od lat.
W planach są dalsze inwestycje w służby mundurowe, w tym zakup nowego wyposażenia i sprzętu transportowego, ułatwienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, budowa nowych budynków, wraz z remontem już istniejących.
Rząd ma pozostawać w dialogu ze związkami zawodowymi.