logo
Ministerstwo Obrony Narodowej podaje pierwsze informacje, czekające na uczestników nowego programu szkoleń wojskowych (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Gerard/Reporter.East News
Reklama.

Kto jest chętny na dobrowolne szkolenia wojskowe? Pojawiły się pierwsze konkrety o korzyściach dla ochotników. Wśród nich nawet ulgi podatkowe.

Korzyści dla rezerwistów

Zapisy na szkolenia wojskowe ruszą w 2026 roku, a w tym celu powstanie strona internetowa, która umożliwi przeprowadzenie ich w prosty sposób. Co czeka na chętnych?

Wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski na antenie Radia ZET zapowiedział, że w ciągu kilku dni przedstawią rządowi program szkoleń. W planie są ich dwa rodzaje: kilkudniowe (jeden lub trzy dni) z obrony cywilnej oraz miesięczne szkolenie wojskowe dla rezerwistów, kobiet i mężczyzn w wieku 18-60 lat. Wiceminister potwierdził, że nie zostanie przywrócona zasadnicza służba wojskowa.

Czytaj także:

Rezerwiści będą mogli w zamian liczyć np. na wynagrodzenie, dodatkowe dni wolne od pracy, ulgi podatkowe oraz finansowanie kursu zawodowego prawa jazdy (w tym na pojazdy ciężarowe). Obecnie rekompensata za odbyte szkolenie miesięczne wynosi 6 tys. zł i nie wiadomo, czy ta kwota wzrośnie.

Aby świecić przykładem, premier Polski ogłosił, że członkowie rządu i urzędnicy również przejdą takie szkolenie.

Zapisy na dobrowolne szkolenie wojskowe

Proces zapisu ma uprościć nowoczesna strona internetowa. Jak przekazali dziennikarze TVN, zalogujemy się przez Profil Zaufany. Będzie można wybrać na niej, jak długie szkolenie nas interesuje, znaleźć najbliższa nam jednostkę wojskową i jej ofertę treningową, a potem dostaniemy informację z adresem i terminem kiedy mamy się stawić oraz co ze sobą zabrać. Praktycznie interaktywna mapa z przewodnikiem krok po kroku.

Strona ma zacząć działać w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Jednym z celów przyszłego programu szkoleń jest zapewnienie, że nabyte kompetencje przydadzą się również w życiu prywatnym.

Premier Donald Tusk zapowiedział również, że dostępne będą specjalistyczne szkolenia przeprowadzane w innym trybie powiązane z nowymi technologiami, w tym z obsługi dronów. Obecnie Po zakończeniu szkolenia podstawowego można zapisać się na trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne.

W naszym kraju obecnie szkolenie podstawowe przechodzi ok. 35 tys. żołnierzy. Donald Tusk chciałby ten wynik podbić do 100 tys. rekrutów, zaznaczając, że nasza armia potrzebuje pół miliona żołnierzy.

Czytaj także: