Zagraj i dowiedź się, czy rozpoznasz fake newsy. Ciekawa akcja Stowarzyszenia Demagog

Krzysztof Sobiepan
Stowarzyszenie Demagog postanowiło w interaktywny sposób podszkolić Polaków ze sztuki wykrywania tzw. fake newsów. Nieprawdziwe i prawdziwe nagłówki z ostatnich paru miesięcy przekształcili w ciekawą grę. Narzędzie daje też rady, jak odróżnić fakty i na co uważać w sieci.
Gra w przystępny sposób uczy o fake newsach. Fot. Demagog.org.pl

Fajnie, że wiesz! – nowa gra o walce z fake news

Stowarzyszenie Demagog na co dzień zajmuje się fack-chekingiem, czyli sprawdzaniem prawdziwości informacji i ograniczaniem rozprzestrzeniania się fałszu w internecie. Jest jedną z pierwszych takich organizacji w Polsce, działającą od 2014 r.

W najnowszej akcji "Fajnie, że wiesz!" zachęca internautów do udziału w specjalnej grze edukacyjnej, wyjaśniającej szerzenie się fake newsów i dającej rady jak się przed nimi bronić. Wybierać można z aż pięciu zakresów tematycznych: wiedzy ogólnej, rozrywki, zdrowia, nauki i polityki. Czeka na nas 16 przykładów treści i ciężkie zadanie stwierdzenia, czy nie są aby fake newsem.


Na wstępie gra tłumaczy m.in. czym jest fake news, jak poprawnie sprawdzać źródła faktów oraz grafiki, które mogły zostać zmienione w odpowiednim programie, a cytaty na nich zmyślone. Program ostrzega też, że nie należy klikać w podejrzane newsy, bo właśnie o to chodzi ich twórcom.

Jak wskazuje oficjalna strona, pomysł stworzenia aplikacji narodził się jeszcze podczas hackathonu "Edukaton", który odbył się w Warszawie 16 lutego 2018 r. Uczestniczyła w nim drużyna Demagoga, która stworzyła wtedy prototyp tego narzędzia. Teraz w rozwiniętej formie dostępne jest dla wszystkich chętnych.

Rząd stworzył stronę do zgłaszania fake newsów. Internet w śmiech

Niedawno pisaliśmy w INNPoland o inicjatywie fack-chekingowej która wywołała wśród internautów uśmiech politowania. Chce się tym bowiem zająć polski rząd.

Podkreślamy, że sam pomysł sprawdzania wątpliwych faktów krążących w internecie nie jest zły. Oczywiście jeśli walką z fake newsami zajmują się niezależne agencje, wolne od politycznej czy ekonomicznej agendy. Demagog.org.pl jest jedną z nich.

Rząd zapowiedział zaś kampanię walki z fake newsami na stronie gov.pl, przy okazji dementując kilka popularnych mitów dot. Covid-19. Odpowiedni prześmiewczy wątek na wykop.pl szybko zapełnił się deklaracjami spełnienia obywatelskiego obowiązku walki z dezinformacją.

Użytkownikom wyraźnie dopisał humor, bo szybko zaczęli zgłaszać w systemie informacje podawane m.in. przez Wiadomości TVP, materiały ze strony TVP Info, czy sławną wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, mówiącego, ze "koronawirusa nie trzeba się już bać".

Czytaj także: Rząd stworzył stronę do zgłaszania fake newsów. Reakcja internautów to złoto